ara

E-ticaretin gelişmesi depo sistemlerini de geliştirdi. E-ticaret girişimcileri için ara depo, prep depo ya da e-ticaret deposu gibi kavramlar aranır hale geldi. E-ticarette sınırlar ötesinde ticaret yapabilmeyi kolaylaştıran sitemlerin başında 3PL yani Üçüncü Parti Lojistik Hizmetleri geliyor.

Bu yazımızda üçüncü parti lojistik hizmeti, depo yönetimi, ve depo yönetim sistemleri ile ilgili bilmeniz gereken önemli noktaları anlatmak istedik.

3PL: Üçüncü Parti Lojistik Hizmeti Nedir?

E-ticarette birçok girişimci depolama, sipariş hazırlama ve kargolama konularında farklı ülkelerden hizmet sağlayıcıları kullanıyor. Ara depo ya da prep depo adını verdiğimiz bu depolarda, farklı ülkelerden gelen e-ticaret ürünleri karşılanıyor ve satışa uygun hale getiriliyor.

Bu süreçteki tüm aşamaları depo yazılımları ile takip eden firmalar daha işlemleri profesyonel olarak yürütüyor. Lojistik işlemlerinin profesyonel bir lojistik firması ile yapılması üçüncü parti lojistik (3PL) olarak ifade edilmektedir.

E-Ticarette Üçüncü Parti Lojistik (3PL) Firmaları Nasıl Çalışır?

3PL firmaları, müşterilerinin ürünlerinin depolaması ve hazırlanması süreçlerini yürütür. Bu süreçlerin içinde ürünlerin karşılanması, uygun şekilde depo sistemine eklenerek depolanması vardır. Daha sonra ürünler etiketlenir ve sipariş için hazırlanır. Ara depo sipariş süreçleri ürünün istenilen sipariş adresine kargolanması ile son bulur.

Ara depoların yürüttüğü bu hizmetler katma değerli hizmetler olarak tanımlanabilir. Ürünlerin özelliklerine göre sınıflandırılmasını, yerleştirilmesini, taşımasını ve dağıtılmasını da sağlamaktadır.

E-Ticarette Üçüncü Parti Lojistik (3PL) Hizmetinin Önemi

Gelişen teknoloji her yerden alış-satışı mümkün kılıyor. Ancak e-ticaret geliştikçe, müşterilerin bekleme sürelerindeki sabrı da azalıyor. Müşterinin bekleme süresini kısaltmak konusunda ara depoların ve 3PL hizmeti veren lojistik şirketlerin önemi her geçen gün artıyor.

Rakiplerine göre müşterilerine daha hızlı hizmet saplayan satıcılar, sürdürülebilir başarı kazanıyor. Bu konuda ara depo hizmetleri kullanan girişimcilerin sayısı da hızla artıyor.

Amazon satıcıları, Amazon lojistik kullanıyor olsa da farklı bir ülkeden gelen ürünlerin FBA depolarına teslime hazırlanması için gerekli işlemler ara depolar tarafından sağlanıyor.

3PL hizmeti veren ara depolar, aynı zamanda lojistik partnerlerinin birebir satışlarında da sipariş hazırlayarak hızlı hizmet sunabiliyor. Bu da e-ticareti hızlı ve kolay hale getiriyor.

Yani Amazon satıcıları için hem FBA hem de FBM gönderilerinde ara depoları kullanmak çok avantajlı.

Ara Depo Yönetim Sistemi

3PL depo yönetim yazılımı

Üçüncü Parti Lojistik (3PL) Kullanmanın Avantajları

3PL kullanmanın birçok avantajı vardır. Bunların başında hız geliyor.
Diğer avantajlar ise şöyle:

  1.  3PL Zaman kazancı sağlar:  Farklı ülkelerde lojistik operasyonları profesyonel firma tarafından yapılması size zaman kazandırır. Bu durum da satış kaliteniz ve doğrudan müşteri yorumlarına etki ederek mağaza puanınızı arttırır.
  2. 3PL maliyet tasarrufu yaratır: 3PL lojistik firmalarının işi lojistik hizmetleridir. Ara depolar daha büyük işlem hacmiyle çalıştıkları için kargo süreçlerini daha ekonomik fiyatlarla yürütebilirler. 3PL ara depo sistemi kullanmak aynı zamanda işgücü maliyetiniz de düşürür.
  3.  Müşteri memnuniyetini arttırır: 3PL firmaları, ürünleri hızlı ve güvenli bir şekilde müşterilere ulaştırarak onların memnuniyetini arttırır. Aynı zamanda gerekli durumlarda iade yönetimi de yaparak sorun oluşmadan çözümünü sağlar.
  4.  3PL firmaya esneklik kazandırır: Ara depo kullanımı Talep değişikliklerinde esneklik sağlamaktadır. Lojistik hizmetler yerine asıl işinize odaklanmanıza imkan tanır
  5. Uzmanlık avantajı yaratır: Ara depo yönetim sistemi kullanan ara depolarla çalışmak gönderilerinizin durumu anında takip etmenizi sağlar. Bu sayede bilgi akışı sağlayarak işlemsel verimliliğinizi arttırır.

3PL Firması Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Farklı bir ülkede operasyon yürütmenin en zor taraflarından biri ürün yönetimidir. Kimi depolar depo yönetim uygulamaları kullanmadan işleri manuel yapmaktadır. Bu durum manuel hatalardan kaynaklanan kayıplara sebep olabilmektedir.

Bu sebeple e-ticaret entegrasyonlu bir depo sistemi olan bir ara depo yazılımı kullanan lojistik şirketi ile çalışmanız size kolaylık sağlar. Bu sayede depo Yönetim sistemi ile ürünlerinizi kolay şekilde görebilir, yapılan işlemleri anlık takip edebilirsiniz.

WMS (Depo yönetim sistemi) ya da depo yönetim yazılımı olarak ifade ettiğimiz yazılımlar kullanan depolarla çalışmak depolar için verimlilik sağlar. Bu sebeple daha ekonomik işlem ücretleri ile hizmet alabilirsiniz.

Ücretsiz Demo Desteği Alın

MySYS Global 3PL Depo Yönetim Sistemi Ne İşe Yarar?

MySYS Global 3PL Depo Yönetim Sistemi ile Amazon, eBay, Etsy, Walmart, Shopify ve WooCommerce mağazalarınızı ara deponuzdaki sisteme kolayca bağlayarak sipariş yönetimini kolaylıkla yürütebilirsiniz.

Ayrıca FBA gönderilerinizi, stoklu ya da stoksuz sipariş gönderilerinizi, depolama işlemlerinizi ve sipariş iade işlemlerinizi tek panelden yönetebilirsiniz.

Ara depoda gerçekleşen tüm işlemlerinizi manuel çabaya gerek kalmadan otomasyon ile hatasız yürütebilirsiniz.

MySYS Global’in farklı birçok kabiliyeti de var. Ayrıntılar hakkında daha fazla bilgi almak için ürün sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.