Gelişen teknoloji birçok yeniliği de beraberinde getirmekte. Ticaret ile uğraşan herkes bilir ki, yenilik demek para demektir. İnternet herkese eşit fırsatlar sunduğuna göre yapılması gereken şey, mevcut imkanları kullanarak yeni şeyler ortaya koyabilmektir.

mysys_rakip_analizi

 

Sizin için yardımcı olacak araçlarımıza https://mysys.com/ adresinden göz atarak sizde bu sektörde kolay ve rahat kazanımlar elde edebilirsiniz.

Rekabet her alanda olduğu gibi e-ticarette de tüm hızıyla devam etmekte. Her geçen gün yenilenen durum ve koşullar rekabeti artırmakta ve ayakta kalmayı zorlaştırmakta. Ayakta kalmanın tek yolu ise kendinizi tanımak ve rakip analizi yapmaktır.

Savaş Sanatı isimli kitabında Sun Tzu’nun dediği gibi “Savaşta düşmanı ve kendinizi tanıyorsanız, yüzlerce savaş da yapsanız galip gelirsiniz. Kendinizi tanıyor ama düşmanı bilmiyorsanız, galip de gelebilirsiniz mağlup da olabilirsiniz. Ne düşmanı ne de kendinizi tanıyorsanız, bilin ki kesinlikle mağlup olacaksınız.”

Rekabet elbette ki savaş değildir ancak özünde benzerlik gösterir. Bu nedenle kendiniz kadar rakiplerinizi de iyi tanımanız e-ticarette olmazsa olmazdır. Bu yazımızda rakiplerinizi nasıl tanıyacağınıza dair sizlere birkaç ipucu vereceğiz.

Bu ipuçlarını pratiğe döktüğünüzde göreceksiniz ki, satışlarınız artmış ve kazancınız katlanmış olacaktır. Haydi başlayalım;

1. Platformda en fazla satış yapan mağazaları (Bestseller) belirleyin.

Amazon, eBay ve Etsy gibi platformlarda en fazla ürün satarak bestseller olmuş satıcıları belirlemek için birkaç göstergeye bakabilirsiniz. Bütün platformlar, aralarında nüanslar olmasına rağmen, genel itibariyle aynı göstergelere sahiptir.

Etsy’yi örnek alacak olursak; Bestseller olan satıcıları belirlemek için, müşteriler tarafından verilmiş yıldız ortalamasına ve bu ortalamaların yanında bulunan parantez içindeki yorum sayısına bakabilirsiniz.

Yorum sayısı fazla olması genellikle ürün portföyünün fazla olduğunu ve müşterilerinden fazlaca olumlu yorumlar aldığını gösterir. Yıldız ortalaması da yüksekse en fazla satış yapan kişi olarak kabul edilebilir. Bu mağaza muhtemel rakipler listesine alınmalıdır.

Bu işlemi birkaç defa daha tekrarlayıp birkaç hesap daha belirlenerek liste artırılmalıdır. Bu listede yer alan mağazalar ilerleyen safhalarda incelemeye alınacak muhtemel rakiplerdir.

Bununla birlikte ürün bazında Etsy gibi platformların “bestseller” etiketi verdiği ürünler de bulunmakta. Bu ürünlerin sahibi mağazalar da listeye eklenmelidir. Ürünü genel aramalarda tıklayıp, sitesinde açtığınızda mağazanın yaptığı bütün satışların (diğer ürünleri ile birlikte) miktarını görebilirsiniz.

2. Bestseller olanların neleri iyi yaptıklarını saptayın.

Muhtemel rakipleri belirledikten sonra, bu rakipleri inceleme safhasına geçebiliriz. Bunun için öncelikle rakibin web sitesindeki ürün fotoğrafları incelenmeli ve ürün açıklamaları dikkatle okunmalıdır. Tüketicilere hangi bilgiler sunduğu ve sonucunda kullanıcı deneyimlerinin nasıl olduğuna da bakılmalıdır.

İçerik üretimi konusunda, bloglarında neler yazdığı detaylı bir şekilde tetkik edilmeli, hangi sıklıkta içerik paylaşıldığı not alınmalıdır. Hangi anahtar kelimeleri nasıl bir dille kullandığı da diğer bir önemli husustur.

Web sitelerinde kullandıkları eylem çağrı ifadeleri (call to action) ve bu çağrıların kullanıcılara nasıl sunulduğu da incelenmelidir. Sosyal medya paylaşımları, e-ticaret firmalarının en çok geri dönüşüm sağladığı kanallardan biridir.

Rakiplerin ne tür içerikler paylaştıkları ve kampanya duyurularını nasıl yaptıkları analiz edilmeli ve kişiselleştirme yapıp yapmadıklarına da bakılmalıdır. E-ticarette tüketicilerle kurulan iletişim de önemlidir.

Bu sebeple analiz sürecinde, rakiplerin müşterileriyle nasıl iletişim kurdukları ve müşteri hizmetlerini nasıl yönettikleri de incelenmelidir. Yukarıda belirtilenlere ek olarak bestseller olmuş ürünleri sipariş edin.

Gelen ürünün kendisini, kargo sürelerini, ürün ambalajını, içinde bulunan teşekkür yazısı ve diğer özellikleri de fiziki olarak inceleyin. Bu sayede çok rağbet gören ve olumlu yorumlar almış bir ürünü detaylı bir şekilde inceleme fırsatına sahip olursunuz. Bu ürün sayesinde stratejinizi daha rahat belirleyebilirsiniz.

3. Ürünü farklılaştırın.

Bestseller olmuş mağazalar, müşteriler tarafından çok tercih edilen kişi/firmalardır. Platformda bahse konu ürünü almak isteyen müşteriler genellikle bu mağazaların sitelerini ziyaret edeceklerdir.

Bu nedenle sizin ürününüzün kalitesi ve özellikleri en az bestseller olmuş ürünler kadar iyi olmalıdır. Mümkünse ürüne ek özellikler ekleyip tercih nedeni olmalısınız.

Ürünü, müşterilerin istekleri doğrultusunda kişiselleştirebilirseniz satışlarınızın artacağına emin olabilirsiniz. Ayrıca rakiplerinizin yorumları arasında varsa olumsuz yorumları da bir kenara not alıp, bu hususlara çözümler üreterek de ürünlerinizi geliştirebilirsiniz.

Yeni ve farklı ürünleri sunarak da hedef kitlenizi büyütebilirsiniz. Bu durum marka bilinirliğinizi de artıracaktır. Ayrıca trendleri takip ederek yüksek kazanç getirecek ürünleri keşfedebilirsiniz. Trend ürünler için dünya genelinde ya da Türkiye’de araştırmalar yaparak farklı ürünler de bulabilirsiniz.

4. Yaptığınız satışları analiz edin

Ürünlerinizin, müşterilerin hangi sorunlarını çözdüğü, onların beklentilerine ne ölçüde karşılık verdiği ve ek olarak nelere ihtiyaç duyduklarını iyi belirlenmelisiniz. Ayrıca, sizi rakiplerinizden ayıran üstün yönlerinizi ve hizmetlerinizi de öne çıkarmalısınız.

Örneğin Entegre sevk merkezi ile depo yönetimi gibi konularda iyi iseniz, bunu üstün olduğunuz hususlara kaydedebilirsiniz. Müşterilerinizin talep ve ihtiyaçları her dönem farklılık gösterecektir.

Anneler Günü, bayramlar ve Noel gibi günlerde isteklere uygun ve çekici ürünler geliştirmelisiniz. Kampanyalar ve indirimler de kullanabileceğiniz diğer seçeneklerdir.

5. Ürünlerinizi kimlerin aldığını saptayın

Müşteri analizi e-ticaretin en önemli safhalarından biridir. Sattığınız ürünlerin hangi hedef kitleye hitap ettiğini bilmeniz sizin için çok önemlidir.  Onların demografik özelliklerini (genç, evli, çalışan, varlıklı…) öğrenebilirseniz onlara uygun stratejiler geliştirebilirsiniz.

Satışlarınızı artırmanın en kolay ve en etkili yolu müşterilerinizin problemlerine odaklanmaktır. Onların problemlerine odaklandığınız zaman, potansiyel müşterilerinizin nasıl bir ürüne ihtiyaç duyacağını öngörebilir ve ona göre ürünlerinize özellikler ekleyebilirsiniz.

Doğru stratejiler kullanarak, tüketicilerin sorunlarını analiz etmeniz, yeni bir ürünü de piyasaya sürmenizi sağlayabilir. Müşterilerinizin ilgilerini ve duyarlı oldukları konuları iyi analiz edebilirseniz, onlara daha uygun bir ürün ile hizmet verebilirsiniz. Unutmayı ki müşteri memnuniyeti e-ticaretin olmazsa olmazıdır.

SONUÇ

Yukarıda bahsedilen hususlar e-ticarette gelişmenizi ve yükselmenizi sağlayacak merdiven basamaklarıdır. Günümüzde platformların muazzam gelişmesi nedeniyle bu işlemleri manuel olarak yapmak bazen mümkün olmayabilir.

Bu konuda sizlere yardımcı olunması için birçok yazılım geliştirilmiştir. MySYS gibi birçok yazılım programı bu işlemleri saniyeler içinde yaparak sizlere büyük kolaylık sağlamaktadır. Amazon gibi devasa platformlarda muhtemel bütün rakiplerinizi belirleyip analiz etmek için teknolojinin imkânlarını iyi kullanıp kazancınızı artırabilirsiniz.

Önemli içeriklerimizi ve MySYS’e her geçen gün kazandırdığımız yeni özellikleri takip edebilirsiniz.

Bültenimize abone olmayı ve sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın. Bol kazançlı günler…

Dilerseniz Arbitraj Analiz ve Chrome Eklentisinden oluşan MySYS Analiz Free paketini ücretsiz deneyebilir ve ürün bulma, listeleme yeteneklerini test edebilirsiniz (Kredi kartı gerektirmez).

MySYS yazılımları hakkında ücretsiz detaylı bilgi almak için hemen bizim ile  https://mysys.com/iletisim/ linkinden iletişime geçebilirsiniz.