2024 Amazon FBA Ücretleri

E-ticaret girişimcileri için Amazon depolarına ürün göndererek satış yapmak yani FBA yöntemini kullanmak oldukça popüler.  FBA ücretlerinde yapılan değişiklikler e-ticaret maliyetlerini de doğrudan etkiliyor. Son dönemde Amazon FBA ücretlerinde çok sık güncellemeler yaptı. Bu sebeple Amazonda eticaret yapan girişimcilen sıklıkla güncellemeleri takip etmeleri gerekiyor.

Biz de bu yazımızda 2024 ‘de başlayacak yeni Amazon FBA ücretleri konusunda önemli bilgileri derledik.

Yeni Amazon FBA Ücretleri

(2024 Güncellemeleri)

2024’e yaklaştığımız şu günlerde Amazon FBA ücretlerinde bir takım değişiklikler yapacağını duyurdu. Yapılan güncellemenin amacının müşterilere sunulan hizmeti ve iş ortaklığı başarılarını artırmak olduğu bildirildi.  Bazı FBA ücretlerinde indirim yapılırken, yeni ücretler göze çarpıyor. İşte bu güncellemeler!

Inbound Placement Service Fee

Yeni bir ücret uygulanması olarak 1 Mart 2024 tarihinden itibaren başlayacak. Ücretin sebebi ürünleri alışveriş yapanlara en yakın FBA deposuna gönderme maliyetini yansıtmak. Bu ücretler, standart boyutlu ürünler için ortalama 0.27 dolar olacak. Oversize ürünler için ortalama 1.58 dolar olacak. Bu ücretler, ürünler alındıktan 45 gün sonra tahsil edilecek.

FBA Fulfillment Fee Rates

15 Nisan 2024 tarihinden itibaren standart boyutlu ürünler için FBA teslimat ücreti oranları birim başına 0.20 dolar, oversize ürünler için birim başına 0.61 dolar azalacaktır. 10 doların altında fiyatlandırılan ürünler için birim başına 0.77 dolar ek indirim devam edecektir.

Low-Inventory-Level Fee

Bu ücret, 1 Nisan 2024 tarihinden itibaren standart boyutlu ürünler için devreye girecek. Sürekli düşük envanter seviyelerine sahip satıcılara bu ücreti önlemek için dört haftadan fazla envanter tutması tavsiye ediliyor.

Monthly Storage Fee Reduction

1 Nisan 2024 tarihinden itibaren standart boyutlu ürünler için aylık depolama ücreti, ortalama 0.09 dolarlık bir indirim yapılacak.

Referral Fee Reduction for Apparel Products

15 Ocak 2024 tarihinden itibaren, 20 doların altında fiyatlandırılan giyim ürünleri için referral ücretleri azaltılıyor.15$’ın altındaki ürünler için birim başına %17’den %5’e, 15 ila 20 dolar arasındaki ürünler için %17’den %10’a düşecek. Diğer referral ücretleri değişmeyecek.

Returns Processing Fee Expansion

1 Haziran 2024 tarihinden itibaren iade işleme ücreti, tüm kategorilerde (giyim ve ayakkabı hariç) yüksek iade oranına sahip ürünlere uygulanacaktır. Bu ücret, iade süreçlerinin  operasyonel maliyetlerini karşılamayı amaçlıyor.

Bazı Amazon satıcı destek programlarında da  güncellemeler var

Ships in Product Packaging (SIPP) Program

5 Şubat 2024 tarihinden itibaren SIPP programı kapsamındaki uygun ürünler için indirimler uygulanmaya başlayacak. Bu indirimler, ürünün boyutu ve ağırlığına bağlı olarak 0.04 ila 1.32 dolar arasında değişecek.

Supply Chain by Amazon Updates

Amazon’un tedarik zinciri hizmeti olan Supply Chain by Amazon için güncellenmiş oranlar ve yeni avantajlar, Amazon Global Logistics, Partnered Carrier Program ve Amazon Warehousing & Distribution kapsamında sunuluyor.

Amazon Vine Pricing Structure

Amazon Vine programı için de yenilikler var. Yeni fiyatlar, 19 Ekim 2023 tarihinden sonra programa dahil edilen ürünler için geçerli olacak.

Sonuç

Amazon FBA satıcısı olmanın birçok avantajı olsa da kimi zaman satıcılar için ek maliyetler olşabiliyor. Bu sebeple güncellemeleri takip ederek maliyet hesaplamasında dikkate alınacak kalemler çok iyi belirlenmeli.

MySYS araçları ile ister online arbitrajda ister retail arbitrajda çok satan e-ticaret ürünlerini bulabildiğiniz gibi bu ürünlerin maliyetlerini de ayrıntılı hesaplayabilirsiniz. Toptancı Analiz Aracı maliyet kalemlerinizdeki tüm ayrıntıları analizlerinize dahil eder. Bu sayede gerçekten kazandıran, yüksek kâr getiren e-ticaret ürünlerini kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

MySYS Chrome eklentisi, online arbitraj yaparken hızlıca ürün maliyetleri ile doğru kâr miktarınızı görmenizi saplar. Böylece en iyi e-ticaret ürünlerini tespit etmeniz kolaylaşır.

Şimdi ÜCRETSİZ deneyin