Genç ve girişimci bir ruha sahipsiniz ve Dünyanın en büyük AVM’si olan amazonda satış yapmak istiyorsunuz.  Günümüzde trend olan e-ticareti bir meslek olarak yapmaya karar verdiniz ve aklınızda güzel getiri elde edeceğini düşündüğünüz bir ürününüz var.

Peki ne yapmalısınız ki bütün bu kabiliyetleri dolara dönüştürebilesiniz.Öncelikle aklınızda olması gereken en önemli husus, pazaryerlerinin birtakım kurallar içinde faaliyet yürüttüğüdür. Eğer e-ticarette uzun vadeli planlarınız varsa, uymanız gereken bu kuralları harfiyen yerine getirmelisiniz.

Pazaryerleri, alıcıların üründen memnun ve hizmetten hoşnut olmalarını ister. Bu nedenle, satıcıları belirli kurallara tabi tutup, bir disiplin içersinde faaliyetlerini yürütür. Amazon, Etsy gibi devasa platformlarda binlerce satıcının ve alıcının olduğu düşünülürse bir kurallar silsilesinin bulunması gayet doğal.

amazon_satis

 

Sizin için yardımcı olacak araçlarımıza https://mysys.com/ adresinden göz atarak sizde bu sektörde kolay ve rahat kazanımlar elde edebilirsiniz.

amazonda satici olmak istiyorsanız, kurallar denizinde boğulmadan en kısa zamanda yüzmeyi öğrenmelisiniz. Ancak kuralları gereğinden fazla da gözünüzde büyütmeyin. Bir Türk olarak amazon da satış yapmak ve yüksek satış rakamlarına ulaşmak hayal değil.

Sosyal medyada bunu başarmış onlarca kişiye rastlayabilirsiniz. Bunların tecrübelerinden kendinize dersler çıkartın. Triklerini bir yere not edin. Güçlüklerin üzerinden nasıl geldiklerini aklınıza kazıyın.

Bir Çin atasözünün dediği gibi “Akıllı bir adam yalnız kendi tecrübelerinden, daha akıllı bir adam başkalarının da tecrübelerinden yararlanır.” İşte size Amazonda başarılı bir satıcı olmak için izlemeniz gereken adımlar;

1. Amazonda Satış Yapmak İçin Bir Hesap Açın

Amazon’un kendi sitesine girip  Seller Central üzerinden bir hesap açın. Buradaki aşamaları adım adım geçmek için tecrübeli bir arkadaşınızdan veya bir uzmandan destek alabilirsiniz. Suspend olmamak için hesap açmadan önce youtube’dan eğitim videoları da izleyebilirsiniz.

Hesap açma ve amazonda nasıl satış yapılır konularında detaylıca araştırmalar yapın. Suspend olmanız halinde bundan kurtulmak için daha fazla gayret göstermeniz gerekecek. Ne yazık ki suspend’ten kurtulmak da oldukça zor.

Unutmamanız gereken en önemli noktalardan biri de bir bilgisayardan/tabletten/akıllı telefondan yalnızca bir hesap açılabildiği. Amazon algoritması IP ve kredi kartı numarasını eşleştirdiği için aynı bilgisayarı kesinlikle kullanmayın.

2. Gereken Bilgi ve Belgeleri Toplayın

Amazon üzerinden satış yapmak niyetinde iseniz öncelikle bir şirketiniz olmalı. Bu şirket şahıs şirketi olabilir. Şirketsiz de açabilirsiniz ancak belli bir cirodan sonra muhakkak kurmak zorundasınız.

E-ticarette uzun bir yolculuğa çıkmaya karar verdiyseniz şirketi başta kurmak gayet makul. Ayrıca Amazon, kendi ülkesinde sicil numarasına ve vergi numarasına sahip bir şirket ile muhatap olmak istemekte.

Bu şirkete ait bilgi ve belgelerinin amazon sistemine kaydedilmesi aşamasında; kullanılmakta olan şirkete ait bir kredi kartı (Kredi kartı daha önce Amazon’da kullanılmamış olmalı), şirketin telefon numarası, işletme türü bilgisi, şirket sicil numarası, şirketin vergi numarası ve adres bilgisi gerekli.

Ayrıca şirketin sahibinin veya birinci şahıs kabul edilecek kişinin kimlik bilgileri, bu şahsın telefon numarası, doğum tarihi ve doğum yeri bilgileri de gerekmekte. Son olarak satış gelirinin yatırılacağı banka hesap bilgileri amazonda satış yapmak için diğer bilgi ve belgelerdir.

Kredi kartınızın limitini, yurtdışına açık olup olmadığını ve geçerli olduğunu kontrol edin. Hesap açılışında acele etmeyin ve heyecan yapmayın. 3-4 kez bilgileri kontrol edin. Bir sonraki adımda sizi neyin beklediğini bilin.

Unutmamanız gereken en önemli noktalardan biri de şirket bilgilerinizi ve özellikle adresinizi girerken i,ı,u,ü,ğ gibi harflere dikkat etmektir. Küçük ı,ğ gibi Türkçe karakter kullanmayın.

3. Amazonda Satış Yapmak İçin Ürün Araştırın

Binlerce satıcının olduğu bu platformda yüksek gelir elde etmek istiyorsanız öncelikle talep gören bir ürüne sahip olmalısınız. Lokomotifiniz olacak bu ürünün yanına elbette başka ürünler de koyabilirsiniz.

Kapsamlı analizler ile ülkemizde N11, Hepsiburada, Trendyol, Morhipo ve Boyner gibi pazaryerlerinden bu ürünleri keşfedebilirsiniz. Uygun fiyata bulduğunuz bu ürünler amazon ticaret yapmak için bulunmaz fırsatlardır. Kapsamlı analizler için MySYS Chrome Extension’ı kullanabilirsiniz. Üstelik ücretsiz.

4. Amazonda Satış Yapmak İçin Ürünlerinizin Envanter Girişini Yapın

Amazonda hesabınızı başarıyla açtıktan sonra elinizdeki ürünlerin envanter girişini yapabilirsiniz. 15 ana başlık altında ürün kategorileri belirlenmiş. Bunlar; bilgisayar, bebek ürünleri, elektronik ürünler ve aksesuarlar, ev ve mutfak ürünleri, ev eğlence sistemleri, ev gereçleri ve dekorasyondur.

Fotoğraf makinesi ve fotoğrafçılık ürünleri, kitap, kişisel bakım aletleri, ofis ürünleri, oyun konsolları ve oyunları, oyuncak ve çocuk oyunları, spor ve outdoor ürünleri, telefon ve aksesuarları ve giyim ve ayakkabı da diğer kategorilerdir.

Ürünlerin Amazon envanterine girişi esnasında ürün ile ilgili bazı bilgiler sistem tarafından istenmekte. Bu bilgiler; ürünün EAN, UPC veya ISBN kodu, ürünün tam adı, detaylı tanımı, ürüne ait görseller, fiyatı ve ürünün stok durumudur.

5. Satışa başlayın

Amazon üzerinden satış yapan şirketler  bir takım ücret ve komisyonlar öderler.  Bu miktarlar ürün türüne göre değişmektedir. Bütün komisyon oranlarını buradan ulaşabilirsiniz.

Amazon, satıcıları herhangi bir kargo firmasına yönlendirmez.  Gönderim satıcının sorumluluğundadır. Bu konuda MySyS depo yönetimi modülü sizlere büyük kolaylık sağlayacaktır.

SONUÇ

Günümüzde milyonlarca kişi Amazon üzerinden sayısız ürün satın almakta. Bu, elinizdeki ürünü kendi dar çevrenizde satmaktan ziyade milyonlarca kişiye ulaştırmak anlamına geliyor.  Global bir girişimci olmak için Amazon harikulade bir araçtır.

Sahip olduğu fırsatlar açısından, amazondan satış yapmak, kürekli bir kayıktan inip sürat teknesine binmeye benziyor. Milyonlarca kişinin yararlandığı bu imkânlardan faydalanmak için geç kalmayın.

Bu yazımızda Amazonda Satış Yapmak Neden Önemli? sorusunu cevaplamaya çalıştık. Önemli içeriklerimizi ve MySYS’e her geçen gün kazandırdığımız yeni özellikleri takip edebilirsiniz.

Bültenimize abone olmayı ve sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın. Bol kazançlı günler…

Dilerseniz Arbitraj Analiz ve Chrome Eklentisinden oluşan MySYS Analiz Free paketini ücretsiz deneyebilir ve ürün bulma, listeleme yeteneklerini test edebilirsiniz (Kredi kartı gerektirmez).

MySYS yazılımları hakkında ücretsiz detaylı bilgi almak için hemen bizim ile  https://mysys.com/iletisim/ linkinden iletişime geçebilirsiniz.