Son zamanlarda yapılan araştırmalar, Print on Demand yani POD’nin e-ticaret satıcılarına büyük fırsatlar sunarak pazarda rekabet avantajı sağladığını gösteriyor.  Etsy, Shopify ve Amazon Handmade’de satış yapan birçok girişimci, POD iş modeliyle yüksek gelir sağlıyor. E-ticarette yeni kazanç modeli olarak Print on Demand modelini bir önceki yazımızda incelemiştik. Bu paylaşımda sizlere E-Ticaret Satıcıları için Print on Demand (POD) modelinin avantajları ve dezavantajlarını derledik.

Print on Demand’in Avantajları

  1. Düşük Risk ve Maliyet: E-ticaret satıcıları için POD kullanarak ürünlerini satmaya başlamak çok kolaydır. Aracı bir firma ile çalışıyorsanız bir başlangıç maliyeti gerektirmez, önceden stok yapmak zorunda değilsiniz. Sipariş geldikçe üretim yaptırır ve gönderirsiniz.
  2. Çeşitlilik ve Özelleştirme: POD, e-ticaret satıcılarının geniş bir ürün yelpazesi sunmalarını sağlar. Böylece müşteriler, ürünleri özelleştirebilir ve kendi tasarımlarını veya baskılarını seçebilirler.
  3. Esneklik ve Ölçeklenebilirlik: POD, işletmelerin esnek ve ölçeklenebilir bir şekilde büyümesine olanak tanır. Sipariş miktarı arttıkça üretim kapasitesi de kolayca artabilir.
  4. Stok Sorunu Yok: Geleneksel perakende işletmelerinde olduğu gibi stok tutma zorunluluğu olmadığından, stok yönetimiyle ilgili sorunlar ortadan kalkar.

Print on Demand’in Dezavantajları

  1. Düşük Kar Marjları: Ürünler için aracı firma kullanmak, yüksek baskı maliyetleri nedeniyle düşük kar marjları ile çalışmanızı zorunlu kılar.
  2. Kalite Kontrolü Sorunları: Ürünlerin baskısı ve gönderimi bir üçüncü taraftan kaynaklı tarafından yapıldığından, kalite kontrolü sorunları ortaya çıkabilir. Müşteri memnuniyetsizliğine yol açabilir. Bu da mağaza puanınızı olumsuz etkileyebilir.
  3. Teslimat Süreleri: Ürünlerin baskı ve gönderim süreci, geleneksel stoklu ürünlerden daha uzun sürebilir. Bu, müşteri memnuniyetini etkileyebilir ve rekabet avantajını azaltabilir.

Sonuç olarak;

Print on Demand (POD), e-ticaret dünyasında iş yapma şeklimizi kökten değiştiriyor. Geleneksel stok yönetimi ve üretim süreçlerinden farklı. POD sayesinde girişimciler düşük maliyetlerle ve düşük risklerle kendi işlerini kurma fırsatı buluyor.

Bir aracıyla çalışmak yerine düşük başlangıç sermayeleri ile Print on Demand merkezi olarak konumlanmak mümkün. Bu sayede kendi siparişlerinizin yanında küçük girişimcilerin baskı işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu yöntemle toptan satışla beraber yüksek kâr marjları ile çalışabilirsiniz.

Printful, Printify gibi büyük işletmeler ile işlerini yürüten birçok girişimci var. Ülkemizde de benzer işlemler yapan yerli girişimlerimizin olması için bir proje geliştirdik.

MySYS POD Print on Demand Yönetim Sistemi ile siz de bir POD merkezi olarak çalışabilirsiniz. Etsy, Shopify ve Amazon Handmade üzerinden aldığınız siparişleri kolaylıkla yönetebilirsiniz.  Ayrıca müşterilerin kişiselleştirilmiş siparişlerini de otomasyonla takip edebilirsiniz. Manuel hataların önüne geçerek müşteri kayıplarını ve olumsuz yorumları engelleyebilirsiniz.

MySYS ekibi olarak POD yönteminin dezavantajlarını avantaja çeviriyoruz. MySYS POD ile Etsy, Shopify ve Amazon Handmade pazaryerlerinde print on demand iş modeli benimseyen girişimcileri  için e-ticaret sürecinizde yol arkadaşınız olmaya devam ediyoruz.

Lansmana özel fiyatlarımızdan yararlanmak için hemen RANDEVU ALIN