Çılgın indirim günü olarak da bilinen Black Friday (Kara Cuma), bu yıl 25 Kasım’da gerçekleşecek. Geçen yıl dünya çapında 9 milyar dolardan fazla satış gerçekleştirildi. Mağazanız, en yoğun alışveriş gününde satışlarını artırmak için büyük bir şansa sahip.

amazon_etsy_ebay_shopify_ürün_bulma_arbitraj_mysys

Sizin için yardımcı olacak araçlarımıza sitemizden göz atarak sizde bu sektörde kolay ve rahat kazanımlar elde edebilirsiniz.

Kara Cuma nedir?

Kara Cuma, Amerika Birleşik Devletleri’nde Şükran Günü sonrası ilk cuma olup, 25 Kasım’da gerçekleşir. Uzun yıllardır Noel kutlamalarının başlangıcı olarak kabul edilen bu gün, ağırlıklı olarak ABD’de çok erken açılıp, geç kapanan ve standart indirim oranlarının çok üzerinde indirim sunulan gün olarak ün salmıştır.

Kara Cuma Öncesi Kontrol Edilecek Önemli Noktalar

25 Kasım’dan Noel’e kadar olan zamanı düzgün planlamak mağazanızın bu yoğun alışveriş dönemini maksimum kazanç ile değerlendirmesini sağlayacaktır. Bu planlamaların başında bazı kritik kontroller yapmanız gerekmektedir.

Öncelikle artan talebe hazır olduğunuzdan emin olun. Satacağınız ürünleri ve indirim oranlarını ayarlayın. Ayrıca sosyal medya pazarlama planlarınızı, lojistik ve depolama çözümlerinizi, ödeme ve kargo entegrasyonlarınızı da kontrol edin.

Kampanyalar sizi öne çıkaracak en önemli argümanlardan birisidir. Diğer markaların arasından sizi öne çıkacaktır.

1. Ürün Stok Sayısı

Kara Cuma sırasında, aniden artan sipariş hacmini karşılamak için kullanılabilir ürün stokunuzun yeterli olduğundan emin olun. Doğru ürünü, doğru zamanda, doğru yerde bulundurmak kritik önem taşırken, müşteri trafiğini yakalamak için yeterli stoğunuz olmalıdır.

Peki, her bir üründen ne kadar stoklayacağınıza nasıl karar verebilirsiniz? Bunun için bir önceki Kara Cuma verilerine göre veya günlük olarak sattığınız ürünleri analiz ederek stok miktarını belirlemeniz kolay olacaktır.

Tahmin edileceği gibi Kara Cuma kampanyalarında normalden daha fazla stoka ihtiyacınız olacaktır. Artan talebi karşılamak için envanterinizi doğru yönetmeniz gerekir. Bu nedenle doğru ürünün doğru yerde ve zamanda bulunması hayati önemlidir.

Fırsatlardan yararlanmak isteyen onlarca müşteri sizin için bulunmaz fırsattır. Aksi halde kaçan her müşteri sizin kazanç hanenize bir eksi olarak yazılmaktadır. Bu nedenle stok sayısını belirlemek problemin en büyük bilinmeyenini bulmak gibidir.

2. İndirimli Ürünler

Black Friday’den en fazla kazanç sağlamak istiyorsanız, bu günde indirime girecek ürünlere karar vermeniz üzerinde derinlemesine düşünülmesi gereken bir konudur. Bu karar markanız için mükemmel bir avantaj sağlayabilir.

Trend olan veya en çok satılan ürünlerinize indirim yapmak hem satışlarınızı artırmak hem de yeni müşteriler kazanmak için çok önemlidir. Kara Cuma ve sonrasına kadar ilgi çekmeye devam edecek ve kısa sürede müşteri talebini kaybetmeyecek ürünleri bulmaya çalışın.

Bu ürünleri analiz edin. Bu sayede Black Friday indirimlerinden sonra çok satabileceğiniz ürünlerinizden maksimum kar elde etmeyi hedefleyebilirsiniz. Kara Cuma’da rakiplerinizin az olduğu bir kategoride ürünlerinizi satışa sunun. Böylece az satıcı seçeneği olan ürünlere dikkat çekmek çok daha kolay olacaktır.

3. Pazarlama Stratejileri

Kara Cuma’da satışları artırmak ve diğer markalar arasından öne çıkmak için sosyal medya pazarlama stratejilerinizi analiz edebilir ve yeniden düzenleyebilirsiniz. Sosyal medya pazarlama stratejilerine, SEO kontrol listelerine, Google reklamlarına ve e-posta pazarlamalarına özen gösterin.

4. Sipariş Takip ve Kargo Süreçleri

Markanızı rakiplerinizden farklı kılmak istiyorsanız, e-ticaret ürünlerinizi Black Friday’de birçok pazaryerinde sunmaya hazır olmalısınız. Ancak bu süre zarfında operasyonel bir yoğunlukla karşı karşıya kalınabilir. Bu nedenle operasyon yoğunluğu öncesi sevkiyat problemini çözmek önemlidir.

Amazon veya diğer pazaryerlerine kargo işlemlerini 2-3 hafta öncesinde tamamlamakta yarar vardır. Bütün kargo şirketlerini bu zaman zarfında çok yoğun olacağını düşünürsek aldığınız siparişleri zamanında teslim edememe gibi bir durumla karşılaşmanız çok olasıdır.

Müşterilerin en çok şikayet ettiği konuların başında geç teslimat ve kargonun nerede olduğunu bilememe sorunu gelmekte.  Özellikle kargonun nerede olduğu sorununa MySYS olarak sunduğumuz kargo entegrasyonları sayesinde tüketicilerin kargo bilgilerine ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu entegrasyonlar mağazanızın için güvenilir bir çözüm olacaktır.

5. Ödeme Kanalları

Kara Cuma boyunca birden fazla pazaryerinde satış yapmak kazancınızı artırabilir. Yurtdışına e-ticaret yapmak herkes için mükemmel bir fırsattır. Bu sayede döviz cinsinden yapılan ödemeler, mağazanızın ülkemizdeki döviz kuru değişikliklerinden etkilenmeden para kazanmasını sağlar.

Kara Cumadaki yoğun satışların getirebileceği bir sorun da ödeme seçenekleri ile ilgilidir. Bu nedenle satış yaptığınızı pazaryeri sizi ödeme seçenekleri konusunda aydınlatmalıdır.

Ödeme sistemleri de ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Kredi kartı ödemeleri, mobil ödemeler, havale ve alternatif ödeme yöntemleri tercih edilmektedir (Stripe, eNETS, Sofort, Ideal, Qiwi, eNETS, vb.).

SONUÇ

Kara Cuma alışveriş çılgınlığı en fazla kazanç sağlamak için kolay, hızlı, doğru sonuçlar veren ve işin sonunda gerçekten işe yarayan bir ürün ve pazar analiz araçlarından faydalanmak planlama için büyük avantaj sağlar.

MySYS sayesinde 30, 90 ve 180 günlük olarak ürünün Amazon satış fiyatlarını öğrenebilirsiniz. Rakip sayısını ve onların stoklarını da rahatça görebilirsiniz. Bunun bilgiler size Kara Cuma için ne kadar stoklayacağınız konusunda karar vermenize yardımcı olacaktır.

Ayrıca MySYS, satılan ürünler ile stok bilgileri arasındaki bilgi akışının doğru bir şekilde yapılmasını sağlar. Stok senkronizasyonu sayesinde herhangi bir pazaryerinde satılan bir ürün diğer mağazaların stoklarından da düşmektedir. Böylelikle stoklarınızı da yönetebilirsiniz.

Bunların yanında MySYS GLOBAL sayesinde ürünlerinizi istediğiniz ülkeye uygun fiyata ve güvenli olarak gönderebilirsiniz. İadeler, stoklar ve depolama ile ilgili hususları rahatça yönetebilirsiniz. Ayrıca tek ekranınızdan track ID numarası yardımıyla ürün takibini de kolayca yapabilirsiniz.

Kara Cuma gibi yoğun alışveriş günlerine planlı bir şekilde hazırlanmak sorunların minimuma inmesini sağlayacaktır. MySYS araçları size bütün süreçleri tek ekrandan kolayca yönetmenizi sağlayacaktır.

Bol kazançlı Kara Cuma’lar dileriz.

Dilerseniz Arbitraj Analiz ve Chrome Eklentisinden oluşan MySYS Analiz Free paketini ücretsiz deneyebilir ve ürün bulma, listeleme yeteneklerini test edebilirsiniz (Kredi kartı gerektirmez).

MySYS yazılımları hakkında ücretsiz detaylı bilgi almak için bizim ile buradan iletişime geçebilirsiniz.