Herkesin aklından eminim ki şu cümle geçmiştir “Bir ürün bulsam, onu pazarlasam ve marka olsam. Sonra gelsin paralar.” İşte niş “niche” tam da budur.

Niş’i tanımlamak gerekirse; Bir pazaryerinde veya kategoride diğerlerinden farklı ve kendine has özelliklere sahip ürüne niş denir. Niş spesifiktir ve daha dar bir kitleye hitap eder.

Niche-ürün

 

Sizin için yardımcı olacak araçlarımıza https://mysys.com/ adresinden göz atarak sizde bu sektörde kolay ve rahat kazanımlar elde edebilirsiniz.

E-ticaret herkese inanılmaz fırsatlar sunar. Bu fırsatları değerlendirebilmek için doğru ürünü, doğru yerde ve doğru zamanda satışa sunmak gerekir. Bu ürün ilk sizin tarafınızdan keşfedilmiş ise, işte o zaman kazancınızı siz bile hesap edemezsiniz.

Kulağa hoş geliyor ama bu ne yazık ki söylenildiği kadar kolay değil. Klasik ticarette olduğu gibi e-ticarette de erken kalkan yol alır. Bilinen tüm ürün kategorilerinde erken davrananlar genellikle piyasaya hâkimdirler.

Onlar, sahip oldukları güvenilirlik ve marka bilinirliği sayesinde ürünlerini daha hızlı satarlar. Siz aynı ürünü piyasaya sürdüğünüzde muhtemelen satılmayacaktır. Bu döngüyü kırmanın tek yolu bir niş bulmaktır. Bu nişi bulduğunuzda, başarılı olma şansı çok yüksek olur.

Bu yazımızda Niş (Niche) ürün nedir, nasıl bulunur ve faydaları nelerdir? gibi sorularınıza cevaplar bulacaksınız.

Niş Ürün Nedir?

Niş ürün; piyasada bilinenlerden farklı olarak kendine özgü üründür. Kişiselleştirilmiş veya özelleştirilmiştir. Piyasada ürünün benzerleri olabilir ancak aynısı yoktur. Bu nedenle rekabeti az olup kazancı fazladır.

Piyasaya hâkim büyük satıcılarla rekabete gereksinim duyulmaz. Kendi markanızı oluşturarak hızlı bir şekilde büyümenizi sağlar. El yapımı ürünler en çok bilinen niş’lerdir. Yeni bir niş bulma şekli, genellikle yeni bir ürün üreterek piyasaya sürmektir.

Böyle bir yol çok zor olsa da kâr marjının en yüksek olduğu, doğrudan sektörün sahibi veya lideri olunmasını sağlayacak yoldur.Üretilen ürünün size ait olması, maliyeti en aza indirmenize imkân vereceğinden ürünün değerini belirleyerek kârınızı maksimize etmenizi sağlar.

Bazen iki ürünü beraber satışa sunmak da bir niş olabilir. Bardak ile pipet gibi birbirini tamamlayıcı ürünleri uygun fiyata beraber satmak gibi. Ayrıca bir üründe inovasyon yaparak, yeni özellikler kazandırmak da bir niştir. Bu nedenle ürünü özelleştirin ve kişiselleştirin.

Niş Ürünü keşfetmek için 3 yol

Yeni bir ürün bulma, tamamlayıcı ürünleri keşfetme veya inovasyon yapmak için izlenmesi gereken yollar;

1. Trendleri takip edin.

İnsanlar en çok ne aramışlar, neye ihtiyaç duymuşlar takip edin. Anneler günü, babalar günü gibi özel günlerde neler satın alınmış araştırın. Bazen bir ürün kategorisine bakmak bile neyin eksik olduğunu görmenizi sağlar.

Eksikliği görmek için eBay, Amazon ve Etsy gibi sitelerde detaylı araştırmalar yapın. Müşteriler, ürünün hangi özelliklere sahip olmasını ve hangi ihtiyaçlarını gidermesi gerektiğini iyi bilirler. Ürün aramalarını da bu doğrultuda yaparlar.

Bu gereksinimleri bulmak için pazaryerine bakış açınızı daraltarak bakın. Böylece henüz girilmemiş kategorileri bulabilirsiniz.

2. İhtiyaçlara ve hobilere odaklanın.

E-ticaret ile uğraşmaya karar verdiğinizde, vermeniz gereken kararların başında hangi sektörde hangi ürünü satmalıyım olmalıdır. E-ticarette başarılı olmak için ilk olarak sektöre karar verilmelidir.

E-ticaret yapacağınız sektöre karar vermek için; E-ticarette en çok satış yapılan sektörler, sektörün payı, yıllık büyüme istatistikleri ve sektörün e-ticaret hacmindeki artışı gibi araştırmalar yapılmalıdır.

Günümüzde tüketimin artması ile birlikte ihtiyaçlar da artmıştır. İhtiyaçların farklılaşması satıcıların ürün gamlarının artmasına neden olmuştur. Her ürünün satışı aynı oranda olmaması nedeniyle ürün bazlı odaklanmaya ihtiyaç ortaya çıkmıştır.

Eğer en fazla ihtiyaç duyulan ürünleri keşfedip, o üründe bazı küçük kişiselleştirmeler yapabiliyorsanız emin olun ki kazancınız artacaktır. Pazaryeri satış sayılarını bulmak için rakip analizleri yapın.

Rakip analizi belirli bir kategoride satılan ürünler hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlar. Böylece uygun bir pazarlama stratejisi geliştirilebilirsiniz. Niş’in hitap edeceği kitleyi doğru belirlemek de çok önemlidir.

Tüketici kitlesinin yeniliklere en açık olan genç tüketiciler olması gibi özellikleri tespit etmek çok önemlidir. İnsanların tüketim alışkanlıklarını detaylıca analiz ederek, ürününüzün talep görüp görmeyeceğini tespit edebilirsiniz.

Tüketicilerin ilgisini çekecek ve onların tüketim alışkanlıklarını değiştirecek bir ürün, tüketiciler arasında hızla yaygınlaşır. Binlerce satış rakamına ulaşmanız kısa zaman alacaktır.

En çok satan ürünlere odaklanmak kolaydır, ancak aradığınız niş konusunda tutkuluysanız, boşlukları çok daha kolay tespit edebileceğinizi göreceksiniz. Daha az rekabetin olduğu bir alanda ürün satmak, küçük işletmeniz için başarının anahtarı olabilir.

3. Sosyal medyayı takip edin

Sosyal medya gruplarına üye olarak bilgilenmek ve forum sitelerini takip etmek de önemlidir. Buralar kişilerin isteklerini özgürce ifade ettikleri platformlardır. Buradan insanların neye ihtiyaç duyduklarını veya hangi sorunları olduklarını tahmin edebilirsiniz.

Onların hayatlarını kolaylaştıracak ürünlerin neler olduğu hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz. Alacağınız bilgiler sayesinde, hangi alanlara veya kategorilere ağırlık vereceğinizi karar verebilirsiniz.

Bir Niş Bulmanın 3 Faydası

1. Maksimum kar elde etme.

Niş ürün, büyük markalar ile rekabetinizi azaltarak kâr marjınızı yükseltmenizi sağlayacaktır. Niş ürünün satıcısı az olduğu için, arama motorlarında bu ürüne dair bir arama yapıldığında tüketicinin sizin ürünlerinizle karşılaşması çok daha kolay olacak.

Üretmiş olduğunuz ürünü, sosyal medya mecralarında, tüketici kitleye en ucuz maliyetle sunabileceğiniz gibi ürünlerinizi marka algısını oluşturarak satmanız, kazancınızın artmasını sağlayacaktır.

Niş ürünler genellikle seri üretilmediğinden sınırlı olma eğilimindedirler. Bu nedenle daha pahalıdırlar. Bu da sizin daha fazla kazanmanız demektir.

2. Sadık bir müşteri kitlesine sahip olma.

Niş ürün pazarlıyorsanız, müşterileriniz üzerinde marka algısı oluşturmuş ve güven sağlamışsınız demektir. Bunun sonucunda, ürününüz sayesinde günden güne büyüyen sadık bir müşteri kitlesine sahip olursunuz.

Genellikle bir ürün ne kadar özgün ve niş olursa, o kadar çok sayıda sadık müşteri sahibi olur. Bu kimseler yalnızca sizden satın alacaklardır.

3. Sektörde lider olma.

Niş ürün pazarlamaya karar verdiğinizde, bu ürünü satan olmamasından veya az olmasından dolayı, fiyatı belirlemede etkin konuma gelecek ve piyasaya yön veren siz olacaksınız. Bu da niş ürün pazarlamanın size sağladığı çok büyük bir avantajdır.

Üründe sektör lideri olmanız sayesinde herkese reklam vermenize de gerek yoktur. Bu giderin kalkması kazancınızı artıracaktır.

Sonuç

Niş bulmak için; Etsy, Amazon ve eBay gibi pazaryerlerinde araştırmalar yapın, bildiğiniz ve sevdiğiniz bir alan seçin ve bu bilginizi henüz kullanılmamış bir ürün bulmak ve kişiselleştirmek için kullanın. E-ticaretten çok para kazanmak istiyorsanız rekabetin az, talebin fazla olduğu niş ürünlere yönelmelisiniz.

Bu pazaryerlerinde detaylı araştırmalar yapmak istiyorsanız, önemli içeriklerimizi ve MySYS’e her geçen gün kazandırdığımız yeni özellikleri takip edebilirsiniz.

Bültenimize abone olmayı ve sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın. Bol kazançlı günler…

Dilerseniz Arbitraj Analiz ve Chrome Eklentisinden oluşan MySYS Analiz Free paketini ücretsiz deneyebilir ve ürün bulma, listeleme yeteneklerini test edebilirsiniz (Kredi kartı gerektirmez).

MySYS yazılımları hakkında ücretsiz detaylı bilgi almak için hemen bizim ile  https://mysys.com/iletisim/ linkinden iletişime geçebilirsiniz.