E-ticaret dünyasında, kişiselleştirilmiş ürünlerin talebinin artmasıyla “Print on Demand” (Talep Üzerine Baskı); kısacası “POD” giderek daha popüler hale geldi. E-ticaret yapmak isteyen ancak çok fazla sermayesi olmayan girişimciler için uygun bir seçenek olarak değerlendiriliyor.

Özellikle Etsy ve Shopify  gibi kişiselleştirilmiş ürünlerin satıldığı platformlarda satış hacmi giderek büyüyor. . E-ticaret sürecinde Print on Demand sistemi ile çalışmak isteyen girişimciler için önemli noktaları bu yazımızda derledik.

Print on Demand Nedir?

Print on Demand (POD), sipariş alındığında ürünlerin baskısının yapılması anlamına gelir. Bu yöntemde, e-ticaret satıcıları önceden stok yapmak zorunda kalmaz; bunun yerine, müşteriden sipariş geldiğinde ürünler baskıya alınır ve gönderilir. Bu genellikle tekstil ürünleri, baskılı posterler, telefon kılıfları gibi özelleştirilebilir ürünler için kullanılır.

Print on Demand nasıl kullanılır?

Bir çok e-ticaret girişimcisi için en merak edilen sorulardan biri Print on Demand kimin için uygundur?

POD, genellikle kişisel markalara, grafik tasarımcılara, illüstratörlere, fotoğrafçılara ve diğer yaratıcı profesyonellerin yaratıcılıklarını ürünlere yansıtmaları için harika bir yöntemdir. Tasarımcılar tasarımlarını sanal olarak da satarak, print on demand ürün üreticileri için tasarım süreçlerini de kolaylaştırırlar. POD; tasarımcı olmasa da kişiselleştirilmiş ürünleri satmak için stok tutmak istemeyen veya maliyetleri düşük tutmak isteyen yeni e-ticaret girişimcileri için de ideal bir seçenektir.

Print on demand iş modelinde diğer bir yöntem ise bir baskı sistemi kurarak print on demand merkezi olarak hizmet sunmaktır. Bu süreçte pazaryerlerinde bireysel müşterilerin kişiselleştirilmiş siparişleri karşılanır. Diğer taraftan da baskı diğer satıcılar için toptan satışından da avantajlı kazançlar elde edilebilir.

Print on Demand için ne gerekir?

  1. Tasarım: POD ile ticaret yapmak için özgün ve ilgi çekici tasarımlara ihtiyacınız olacaktır. İster kendiniz tasarlayın, isterseniz de tasarımcılardan satın alın. Tüm tasarımlar müşterilerin ilgisini çekmeli ve satışları artırmalıdır.
  2. Ürün Seçimi: POD, genellikle tekstil ürünleri, baskılı posterler, telefon kılıfları gibi özelleştirilebilir ürünler için kullanılır. Ancak son dönemde ev dekorasyon ürünlerinden kişisel aksesuarlara kadar birçok üründe baskı mümkün hale geldi.  Bu nedenle, ürün seçimini dikkatlice yapmalı ve hedef kitlenizin beklentilerini göz önünde bulundurmalısınız.
  3. Platform Seçimi: POD işi yapmak için uygun bir platform seçmek önemlidir. Etsy gibi pazar yerleri veya Shopify gibi kendi web sitenizi oluşturabileceğiniz platformlar arasından seçim yapabilirsiniz.
  4. Ürün Sunumu: Ürünlerinizi etkili bir şekilde sunmak için profesyonel görüntüler ve açıklayıcı açıklamalar kullanmalısınız. Müşterilerin ürünleriniz hakkında doğru ve eksiksiz bilgiye sahip olmalarını sağlamalısınız.

Print on Demand iş modelinde Lojistik işlemler nasıl yürütülür?

POD iş modelinde profesyonel bir partnerle çalışarak baskı ve kargo süreçlerinizi profesyonel baskı merkezleri aracılığıyla yürütebilirsiniz. Bu süreç birçok girişimci için çok kolay görünür. Ancak çok düşük kâr marjı, kalite kontrol süreçlerinde belirsizlik ve teslimat sürecinin uzun olması gibi sorunlar söz konusu.

Yüksek kar marjları ile çalışmak ve ürünlerinizin kontrolünü elinizde tutmak isterseniz farklı bir POD yöntemi de var. Bu yöntemde sermaye yapınıza bağlı olarak bir baskı cihazı alıp siz de  Print on Demand sistemi için üretici olabilirsiniz.

Hangi yöntemle hareket edeceğiniz sermaye yapınıza ve iş hacmnize göre değişiklik gösterir. İlk yöntemin avantajı, sermaye ve stok gerektirmediği için riski düşüktür. Ancak uzun vadede yüklü satış potansiyelinizi karışlarken sorunlar yaratabilir.

Sonuç olarak;

Print on Demand yani talep üzerine baskının önümüzdeki on yılda önemli ölçüde büyümesi bekleniyor. 2022 yılında küresel talep üzerine baskı pazarının değeri  6,3 milyar dolardı . 2031 yılına kadar 45,6 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Bu gelişen pazarda var olmak için hızlı hareket etmek gerekiyor.

MySYS ailesi olarak e-ticaretin her yönünde kolaylaştıran çözümler sunmaya devam ediyoruz. MySYS POD, mağaza entegrasyonu ile tüm siparişlerinizi otomasyonla yönetmenizi sağlar. Aynı zamanda yaratıcı girdiler yapabileceğiniz yepyeni bir arayüzle operasyonlarınızı kolaylaştır.

Daha ayrıntılı bilgi almak ve demo talep etmek için hemen randevu alın!