E-ticarette başarılı olmak; pazaryerlerinde çok satan kârlı ürün bulmakla başlayan, müşteriye istediği ürünleri sağlam şekilde ulaştırmakla sona eren süreçlerinin tümünü en iyi şekilde yönetmeyi gerektirir.

amazon_etsy_ebay_shopify_ürün_bulma_arbitraj_mysys

Sizin için yardımcı olacak araçlarımıza sitemizden göz atarak sizde bu sektörde kolay ve rahat kazanımlar elde edebilirsiniz.

Günümüzde en büyük satış hacmine sahip Amazon’un lokomotifliğinde ilerleyen e-ticaret platformlarında yüksek satış hacmi yakalayabilmek için ilk adım e-ticaret dilini öğrenmek!

ASIN nedir? Buy Box ne demektir? FBM ve FBA farkı nedir? Fulfillment Fee, Referral Fee gibi Amazon ve diğer e-ticaret sitelerinde kesilen ücret terimleri ne ifade eder?

BSR’nin büyük yada küçük olmasını nasıl yorumlamalıyız? E-ticaret yaparken sıklıkla karşılaşacağınız özellikle Amazon satışlarında sürekli gördüğünüz en çok kullanılan kısaltmalar ve terimleri sizler için özetledik.

İster deneyimli bir satıcı olun, ister Amazon’da yeni satış yapıyor olun, bu listenin Amazon’da biraz daha kolay gezinmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

ASIN (Amazon Standard Identification Number): Amazon standart kimlik numarası. Amazonun her ürün için sunduğu 10 karakterden oluşan ürün kodlama sistemidir.

BSR (Best Seller Ranking): En çok satan sıralaması. Her bir ASIN’in tarihi ve son saatlerdeki satış miktarına göre Amazon tarafından atanan istatistiki bir sayıdır. Bu numaranın küçüklüğü satış hızının ne kadar yüksek olduğunu gösterir.

Buy Box: Amazon’un ürünü hızlı satın almaya olanak sağlamak için o anda satıcılar arasından birini seçerek sunduğu kutucuktur. Her ürün için sadece bir Buy Box bulunur. Amazon, kriterlerini sağlayan bir satıcı olmadığı takdirde bu kutuyu gizleyebilir.

Best Seller: Bir kategoride en çok satan satıcılara verilen rozettir.

FBA (Fulfillment by Amazon): Amazon’da sattığınız ürünleri Amazon’un lojistik merkezine gönderdikten sonra paketleme, kargolama, satış sonrası destek ve geri iade işlemlerini belli ücret karşılığında Amazon’un üstlenmesidir.

FBM (Fulfillment by Merchant): Amazon’da ürünle ilgili depolama, paketleme, kargolama, satış sonrası destek ve geri iade işlemlerini satıcının kendisinin yapmasıdır.

Fulfillment Fee: Hazırlama Ücreti: Amazon’un ürünleri FBA servisi aracılığıyla alma, paketleme ve kargolama hizmetleri için kestiği ücrettir.

Listing Fee: Listeleme Ücreti: pazar yerlerinde ürünleri listelemek için talep edilen ücret.

Amazon Referral Fee: Yönlendirme Ücreti: Amazon’un satıcılardan kategoriye göre aldığı temel ücret

Lightning Deals: Anlık İndirimler: Amazon tarafından seçilmiş ürünlere özgü kısa süreli indirim kampanyalarıdır.

BOGO (Buy One Get One): Bir Alana Bir Bedava: Alışveriş kampanyalarında kullanılan promosyon yöntemi.

Amazon’s Choice: Hemen gönderilebilen, yüksek puan alan ve uygun fiyatlı ürün önerileri

PPC (Pay Per Click): Tıklama başına ücret: Dijital pazarlama faaliyetlerinde tıklama başına alınan ücretle oluşan reklam modeli

ACOS (Advertising Cost of Sale): Satış başına ödenen reklam oranıdır. Reklam gideri/Satış tutarı olarak hesaplanır.

A-Z Guarantee: A’dan Z’ye Garanti: Doğrudan Amazon satıcılarımız tarafından gönderilen siparişlerde sunulan; zamanında teslimi ve ürünlerin teslim alındıktan sonraki durumunu kapsayan garanti yöntemidir.

DDP Shipping (Delivered Duty Paid): “Gümrük Vergisi Ödenmiş Olarak Teslim” anlamındadır. Tedarik edilen ürünlerin gümrük bedeli, vergiler ve ihracat giderlerinin ödenmiş olarak teslim alındığı anlaşma şeklidir.

Ex Works (EXW): Satıcının ürünlerini kendi mağazasından teslim etmeye yönelik gerekli hazırlıkları yapmasını zorunlu kılan anlaşma şeklini ifade eder. Diğer tüm giderler (gümrük, vergi, harçlar ve nakliye giderleri ) alıcıya aittir.

UPC (Universal Product Code): “Evrensel Ürün Kodu” ABD’de perakende ürünleri listelemeye yarayan 12 basamaklı barkod numarasıdır. Amazon’da satış yaparken bu kodu kullanarak ürünlerinizi listeleyebilirsiniz.

EAN: “Avrupa Ürün Numarası:” Perakende ürünleri, üreticilerini ve niteliklerini tanımaya yarayan 12 yada 13 basamaklı bir barkod numarasıdır. UPC kodu Amerika’da, EAN kodu Avrupa’da kullanılır. Amazonda ikisi de geçerlidir.

FNSKU (Fulfillment Network Stock Keeping Unit): Amazon tarafından sizin ürünlerinize özel olarak verilen barkodlardır. Ürünlerinizi gönderirken paketlerde bu barkodları kullanmanız gerekmektedir.

Bundle Pack: Aynı ürünün iki ya da daha fazlasının tek bir paket halinde avantajlı fiyatlarla satılması yöntemidir. (Örneğin: Aynı kalemden 10 tanesini deste paketi olarak satmak)

Variety Pack: Bir ürünün farklı hallerini (çeşitli renklerini vs) tek bir pakette satışa sunmak. (Örneğin: Aynı çorabın beyaz, siyah ve gri renklerini tek pakette satmak)

Alibaba Assessed Supplier (Alibaba Değerlendirilmiş Tedarikçi): Alibaba’da üçüncü bir inceleme şirketi tarafından değerlendirilmiş üretici, tedarikçi veya toptancılardır.

Alibaba Gold Supplier (Alibaba Altın Tedarikçi): Alıcı ve satıcıları ödemeden ürün teslimine kadar koruyan Alibaba tarafından sağlanan ücretsiz bir servistir.

SONUÇ

Yeni bir satıcı için Amazon sayfası alışılmadık terimler ve kısaltmalarla dolu bir orman gibidir. Burada kaybolmamak için her bir ağacı inceler gibi terimleri de incelemeniz gereklidir.

Amazon’un lügatine tam olarak hâkim olmak için biraz zamana ihtiyacınız olacak. MySYS toptancı analizi modülü, e-ticareti sizler için kolaylaştıracak şekilde analizlerinizi Türkçe yapabileceğiniz dil desteği sağlamaktadır (ASIN, BSR, Buy Box ve FBA gibi kemikleşmiş ve dilimize bu şekilde geçmiş terimler hariç).

MySYS ile analiz sonuçlarınızı kolayca yorumlayarak karlı ve çok satan ürünleri bulabilir, Amazon ve eBay’de hızla listeleyebilirsiniz.

E-ticaret her geçen gün gelişirken yeni terimler karşımıza çıkmakta. E-ticarette süreçleri ve terimlere hakim olmak başarımızı arttırarak fırsatları yakalamamızı sağlar.

Bol kazançlı satışlar dileriz.

Dilerseniz Arbitraj Analiz ve Chrome Eklentisinden oluşan MySYS Analiz Free paketini ücretsiz deneyebilir ve ürün bulma, listeleme yeteneklerini test edebilirsiniz (Kredi kartı gerektirmez).

MySYS yazılımları hakkında ücretsiz detaylı bilgi almak için bizim ile buradan iletişime geçebilirsiniz.