“E-ticaret başarısı, başlangıçta atılacak sağlam adımlarla şekilleniyor. E-ticarete yeni başlayacak girişimciler için çok kazanmanın ve bu pazarda kalıcı olmanın yolunu gösterecek altın değerinde 6 öneriden bahsedeceğiz

amazon_etsy_ebay_shopify_ürün_bulma_arbitraj_mysys

Sizin için yardımcı olacak araçlarımıza sitemizden göz atarak sizde bu sektörde kolay ve rahat kazanımlar elde edebilirsiniz.

Bu öneriler;

1. Satış stratejisi belirleyin.

Satış stratejisi, satış ekibinizin yeni müşterileri kazanmak için işletmeyi ve ürünlerini nasıl konumlandırdığını bildiren bir dizi karar, eylem ve hedeftir. Satış süreçleri, ürün konumlandırma ve rekabet analizi ile ilgili net hedeflerle satış temsilcilerinin takip etmesi gereken bir rehber görevi görür.

Kısaca hangi ürünlerle, hangi pazarda, hangi pazaryerinde satış yapacağınızı gösteren doğru planlama demektir. Çoğu strateji, yönetim tarafından belirlenen en iyi uygulamaların ve süreçlerin ayrıntılı bir planını içerir.

Satış stratejinizi seçmenin ve uygulamanın en önemli bileşeni hedef kitlenizdir. Bu nedenle, bir satış stratejisi herkese uyan tek tip olmamalıdır. Hedef aldığınız müşteri kitlesindeki farklılıkları değerlendirmeli; her müşteriye özel farklı stratejiler oluşturmalı ve uygulamalısınız.

2. Trend ürünlerin kovalayın.

Trend ürünlerin ne kadar etkili olacağını takip ederek kârınızı daha sürdürülebilir hale getirebilirsiniz. E-ticaret mağazalarının çoğu, online satacak trend ürünler bulamadıkları için başarısız oluyor.

Piyasada hâlihazırda bulunan bu kadar çok ürün varken, özellikle sonsuz rekabetin olduğu ve her e-ticaret mağazasının aynı stratejiyi izlemeye çalıştığı bir ortamda, en çok satan ürünü bulmak zorlu bir süreç haline gelmekte.

Böyle bir senaryoda, size neyin daha fazla para kazandıracağını çok iyi düşünmelisiniz. İleriye dönük olarak ihtiyaçlar paralelinde hangi ürünlere gereksinim duyulabileceğinizi biraz da risk alarak bulabilirsiniz. Eşsiz olmak, tetikte olmak ve bir ürünü nasıl satabileceğinizi bilmek sizi rakiplerinizin fersah fersah önüne geçirecektir.

3. Farklı farklı tedarikçiler ile görüşün, tek bir yere bağlı kalmayın.

Farklı tedarikçiler size pazarlık üstünlüğü sağlarken ürün maliyetinizi de düşürür. Bununla birlikte bir tedarikçi ile yaşayacağınız sorunlarla karşılaşılması durumunda bir güvenlik ağı sağlar. Faaliyetleriniz sekteye uğramaz.

Ayrıca ürün tedariğinde herhangi bir tedarikçinin siparişleri tehlikeye atabilecek, beklenmedik olayların önüne geçebilirsiniz. Bu size esneklik kazandırır. En yüksek talebi dahi karşılayabilirsiniz.

4. Ürünleri iyi analiz ederek satış fiyatınızı doğru tespit edin.

Komisyon, kargo, ek giderler, vergiler ve kullanıyorsanız reklam giderlerini göz önüne alarak maliyetinizi hesaplamalı, rakiplerin satış fiyatları ve buybox fiyatına göre satış fiyatınızı belirlemelisiniz.

En pratik yöntem olarak, satın alınan tüm birimlerin toplam maliyetini belirleyin. Maliyet fiyatını elde etmek için toplam maliyeti satın alınan birim sayısına bölün. Nihai fiyatı hesaplamak için satış fiyatı formülünü kullanın: Satış Fiyatı = Maliyet Fiyatı + Kar Marjı.

Fiyatlandırma, bir alıcının ödemeye hazır olduğu miktara veya pazardaki rekabete dayalı olmalıdır. Aksi takdirde size para kazandırmayan bir fiyatlandırma stratejisiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Burada maliyetinizi iyi belirlemelisiniz. Size uzun vadede dahi kâr getirmeyecek süreçlerden uzak durmak gerekebilir. Doğru satış fiyatının belirlenmesiyle, işletmeniz kar elde edebilir ve sadık müşteriler kazanabilirsiniz.

5. Pazaryerlerinde ürün listeleme sürecini doğru yönetin.

Pazaryerinin istediği yönergeleri dikkatlice okuyun. Ürünler konusunda herhangi bir kötü sürpriz ile karşılaşmayın. Listeleme sürecini sağlıklı bir şekilde yönetebilmek için MySYS gibi otomasyon sistemlerinden faydalanabilirsiniz.

MySYS sayesinde, Amazon ve eBay de binlerce ürünü tek seferde listeleyebilirsiniz. Farklı modüller yardımıyla farklı listeleme ihtiyaçlarınıza cevap bulabilirsiniz. Örneğin bir excel dosyasına eklediğiniz ASIN, satış fiyatı vb. bilgiler vasıtasıyla kolaylıkla Amazon’a çoklu listeleme yapabilirsiniz.

Bu size hem zaman kazandırır hem de personel kaynaklı hataların önüne geçmiş olursunuz.

6. Mağaza puanını yüksek tutun.

Kaliteli bir sipariş süreci ile müşterilerinizi olumlu yorumlara yönlendirerek puanı yüksek tutmalısınız. Mağaza puanı, yeni müşterilerin seçimlerinde oldukça etkilidir.

Mağaza puanını yüksek tutmanın ilk adımı siparişlerinizi düzgün yöneterek müşteri memnuniyeti kazanabilmektir. Bunun için öncelikle ürün sayfanızı güncel tutun. Müşterilerinizin ihtiyaçlarını daha iyi analiz edin ve onların daha fazla katılımını sağlayın.

Ayrıca güçlü bir itibar oluşturun ki müşterilerinizin gözünde vazgeçilmez olabilesiniz. Tüm bu avantajlar, elbette daha etkili pazarlamaya, hedef kitlenizle daha güçlü bağlantılara, daha fazla satışa ve nihayetinde artan gelire yol açacaktır.

Olumlu yorum almaya yönelik daha ayrıntılı bilgi için blog yazımızı okuyabilirsiniz.

SONUÇ

Büyüyen e-ticaret pazarında fırsatlardan yararlanıp karlı satışlar yapanlar olsa da bir çok yeni girişimci küçük hatalar yüzünden olumsuz deneyimler yaşıyor. Tüm aşamalardan önce iyi bir planlama ve doğru ürün, doğru pazar ve doğru fiyat tespitiyle yüksek kazançlar elde edebilirsiniz.

MySYS araçları ile e-ticarette kârlı ve çok satan doğru ürünleri kolay ve hızlı şekilde bulabilir, kargo, vergi ve ek giderleri dahil eden sistemimizle etkin maliyetinizi hesaplayarak doğru fiyatla e-ticarete başlayabilirsiniz.

Farklı ülke Amazon pazaryerlerindeki satış verilerini inceleyerek yüksek gelir sağlayabileceğiniz doğru pazarları tespit edebilirsiniz. İstediğiniz ürünleri Amazon ve e-Bay’de birkaç saniyede listeleyerek satışa başlayabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek e-ticaret konusundaki tavsiyelerimizden faydalanabilirsiniz.

Bol kazançlar.

Dilerseniz Arbitraj Analiz ve Chrome Eklentisinden oluşan MySYS Analiz Free paketini ücretsiz deneyebilir ve ürün bulma, listeleme yeteneklerini test edebilirsiniz (Kredi kartı gerektirmez).

MySYS yazılımları hakkında ücretsiz detaylı bilgi almak için bizim ile buradan iletişime geçebilirsiniz.