Amazon ve eBay gibi devasa pazaryerlerinde binlerce satıcı bulunmaktadır. Pazaryerlerini yöneten algoritmalar, satıcılar arasında bir sıralama yapmak ister. Bu sıralamanın yapılmasında kendi koydukları bazı ölçütler kullanırlar.

Bu kıstaslardan birisi de alıcılar tarafından satıcıyı değerlendirmek için yapılan yorumlar ve verilen yıldızlardır.

amazon_etsy_ebay_shopify_ürün_bulma_arbitraj

Sizin için yardımcı olacak araçlarımıza sitemizden göz atarak sizde bu sektörde kolay ve rahat kazanımlar elde edebilirsiniz.

Bu süreçte önemli olan ürünün listede görüldüğü şekilde sağlam ulaştırılması, verilen zamana riayet edilmesi ve de hediye paketi, indirimler vs. gibi hususlara dikkat edilmesidir. Bunlar ticaretin püf noktaları olarak ifade edilebilir.

Bu yazımızda “olumlu ve 5 yıldızlı yorum almak için nelere dikkat etmeliyiz?” sorusunun cevabını sizler için araştırdık.

Yorum puanınız, markanıza olan güvenin rakamsal karşılığıdır. Diğer bir ifadeyle güven damgası da diyebiliriz. Alıcılar öncelikle bu puana ve sonra yapılan yorumlara bakarlar. Bu nedenle bu konuyu ciddiye almakta yarar var.

Olumlu bir yorum ve özellikle beş yıldızlı yorumlar, satış hacminizi artırır ve daha fazla dönüşüm gerçekleştirmenizi sağlar. Bunun nedeni pek çok insanın, bu yorumlara kişisel öneriler kadar değer vermesidir. Önceki alıcıların yorumları satın alma sürecinde istekleri artırmaktadır.

1. Pazaryerlerinin Koyduğu Kurallar

Amazon gibi e ticaret siteleri, ürün yorumlarını çok ciddiye alır. Bu yüzden uyulması gereken bazı kurallar koymuşlardır.  Bunlar genel olarak;

 • Müşterilerin mutlu edilmesi: Satıcıların tüm çabalarının müşterilerin memnun olmasını sağlamaya yönelik olmasını isterler.
 • Tutarlı olunması: Alınan yorumların miktarı, yapılan işe verilen önemi gösterir.
 • Yeterli ürün açıklamaları koyulması: Bunlar olabildiğince ayrıntılı ve net yapılmalıdır. Açıklamalar müşterilerin beklentilerine cevap verebilmelidir.
 • Olumsuz yorumlara neden olan sorunları çözülmesi: Müşterilerin endişeleri dikkate alınmalı ve bunların çözümü için çaba gösterilmelidir.
 • Müşterilere olumlu yorum almak için ödeme yapmaktan kaçınılmalıdır. İhlal edenler için sıfır tolerans politikası uygulanır. Mağaza faaliyetleri durdurulur.
 • Müşteriler olumlu yorum karşılığında teşvik verilmemelidir. Ücretsiz ürün vermek ve indirim teklif etmek yasaktır. Pazaryerleri buna müsamaha göstermezler.
 • Aileden veya arkadaşlardan yorum istemek: Bu, hesabınızın veya listenizin yasaklanması riskini taşır.
 • Müşterilerden olumsuz yorumlarını değiştirmelerini istemek de uygun olmayan bir davranıştır.

2. Daha Fazla Yorum Almak İçin Tüyolar

 • Ürünlerin kalitesi yüksek olmalı

Olumlu yorumlar alabilmek için yüksek kaliteli ve beğenilen ürünler satılmalıdır.  Alacağınız yorumların şekli, sunduğunuz ürünlerin kalitesine bağlı olacaktır. Ürünleriniz çekici değilse, en göze çarpan stratejileriniz bile işe yaramaz.

Düşük kaliteli ürünler size yalnızca mutsuz müşteri ve kötü yorumlar kazandırır. Hızlı bir şekilde olumlu yorumlar almak için ürünlerinizle ilgili rakiplerinizin karşılaştığı en yaygın şikâyetleri belirleyin ve çözüme odaklanın.

 • Yorum Kartı Kullanın

Yorum kartı, müşterilerden yorum almanın en basit ve en popüler yollarından biridir. Bu, ürün ambalajınıza konan küçük bir karttır. Ürününüzü satın aldıkları için teşekkür ederek başlayın. Ardından, yorumların mağazanıza nasıl fayda sağladığını açıklayın.

Müşteri hizmetleri iletişim bilgilerinizi de ekleyebilirsiniz, böylece gerektiğinde sizinle kolayca iletişim kurabilirler. Ancak olumlu yorum istemekten kaçının.

 • Bir Takip E-postası Gönderin

E-postalar, müşterilerinizle iletişim kurmanın harika bir yoludur. Amazon’un, bir satın alma işlemi gerçekleştirdikten sonra yorum için müşterilere genel e-posta şablonları göndermesi yaygın bir uygulamadır.

Birkaç gün sonra ürününüzü satın almış birine iyi hazırlanmış bir takip e-postası göndermek, kesinlikle daha fazla yorum ile sonuçlanacaktır. Ancak Amazon, satıcılara müşterilerin e-posta adreslerine erişim izni vermez, takipler için yalnızca Amazon alıcı satıcı mesajlarını kullanabilirsiniz.

 • Olumlu Geribildirim Bırakan Müşterilerden Yorum İsteyin

Amazon alıcılarının çoğu, satıcı geri bildirimleri ile ürün incelemeleri arasında ayrım yapmaz. Tüm memnun müşterilerden, özellikle olumlu satıcı geri bildirimi bırakanlardan yorum isteyin.

 • Düzenli Olarak İndirimler ve Promosyonlar Sunun

Müşterilerin indirimler ve promosyonlardan daha çok sevdiği hiçbir şey yoktur. Amazonda satış yapmak istiyorsanız indirim kodu kullanabilirsiniz.

İndirim karşılığında müşterilerden yorum talep etmenize izin verilmese de, promosyon stratejisi uygulayarak müşterilerinizin gönlünü fethedebilirsiniz.

Ürünleri lanse edebilir ve tüm e-posta abonelerinize özel bir tanıtım indirimi sunabilirsiniz. Ürün kuponları birçok müşteriyi yeni ürünleri denemeye teşvik edebileceğinden yorum yapılmasını sağlayabilir.

 • Müşterilerinizle Güçlü İlişkiler Kurun

Sosyal medyada aktif olmak, hedef kitlenize değer sunmak, tutarlı e-posta göndermek, müşteri deneyimleri sunmak ve hoş bir marka kişiliği oluşturmak, müşterilerinizle ilişkiler kurmak için kullanabileceğiniz yollardan bazılarıdır.

Alıcılarınızla ilişkiler kurmak düzenli olarak samimi geri bildirim almanın harika bir yoludur. Müşterilerinizin beğeneceği bir marka oluşturduğunuzda, karşılığında size yardımcı olmaya istekli olacaklarından, yorum almak daha kolay olacaktır.

Sadık müşterileriniz siz sormadan bile iyi yorum yapacaklardır. Daha da güzeli, dönüşüm oranınızı artıran kapsamlı, yüksek kaliteli yorumlar olacaklar.

 • Olumsuz Yorumları Azaltın

Yorumları takip etmek, onları almak kadar önemlidir. Bunlardan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, ürün listelemenizi geliştirmek için olumsuz geri bildirimlerini hızlı bir şekilde reaksiyon gösterin. Ortaya çıkan sorunlarda proaktif davranarak, müşteri endişeleriyle ilgilendiğinizi gösterin.

SONUÇ

Bir satıcı olarak yorumlar çok önemlidir. Olumlu yorumlar, daha fazla dönüşüm getirmenin yanı sıra, ürününüzün pazaryerindeki sıralamasını iyileştirmeye ve tıklamaları ve dolayısıyla gelirinizi artırmaya yardımcı olacaktır. Bu nedenle, mümkün olduğunca çok sayıda olumlu yıldız derecelendirmesi elde etmek için çalışmak şarttır.

Yüksek kaliteli ve beğenilen ürünler sunmak için N11, Trendyol, Hepsiburada, Boyner ve Morhipo gibi ülkemizin en popüler sitelerini kullanabilirsiniz. MySYS bu sitelerde dakikalar içinde yapacağı tarama ile size en kaliteli, beğenilen, kârlı ve çok satan ürünleri bulur.

Doğru ürünü, doğru zamanda ve uygun fiyata alıcıya ulaştırdığınızda olumlu yorumlarınızın sayısı ve puanınız artacaktır.

Çok yıldızlı iyi satışlar, bol kazançlar!

Dilerseniz Arbitraj Analiz ve Chrome Eklentisinden oluşan MySYS Analiz Free paketini ücretsiz deneyebilir ve ürün bulma, listeleme yeteneklerini test edebilirsiniz (Kredi kartı gerektirmez).

MySYS yazılımları hakkında ücretsiz detaylı bilgi almak için bizim ile buradan iletişime geçebilirsiniz.