Kültür insanların yaşam biçimlerini, yaşam biçimleri de tüketim şekillerini etkilemektedir. Teknoloji ve e-ticaretin gelişmesi kültürlerarası alışveriş davranışlarını da geliştirdi. Sadece yerel pazarda bulunabilen ürünler günümüz imkânları sayesinde hızla elimize ulaşabilmekte.

Diğer taraftan farklı pazarlarda satış yapan e-ticaret satıcıları için kültürel değerleri tanımak çok önemli.  internetten satış yapmanın püf noktaları açısından pazarlama faaliyetlerini yerel kültürlere göre şekillendirmek satışları artırıp ve rekabet üstünlüğü getirir

amazon_etsy_ebay_shopify_ürün_bulma

Sizin için yardımcı olacak araçlarımıza sitemizden göz atarak sizde bu sektörde kolay ve rahat kazanımlar elde edebilirsiniz.

Türk Dil Kurumu’nun çevrimiçi sözlüğünde, kültür kelimesinin birkaç tanımı bulunmakta. Bunlardan bazıları, “Bir topluma veya halk topluluğuna özgü düşünce ve sanat eserlerinin bütünü” ve “Muhakeme, zevk ve eleştirme yeteneklerinin öğrenim ve yaşantılar yoluyla geliştirilmiş olan biçimi” olarak yayınlanmıştır.

E-ticaret kapsamında bu tanımlara bakıldığında “topluma özgü”, “yaşantıya uygun” ve “toplumsal zevk” gibi ifadeler gözümüze çarpmakta.

Kültür kavramını e-ticaret temelinde ete kemiğe büründürmek için bir örnekle yazımıza devam edelim. ABD için Bağımsızlık Günü ve Noel Bayramı ulusal çapta kutlanan iki bayramdır. Amerikan Bağımsızlık Günü (Independence Day) her yıl 4 Temmuz’da düzenli olarak kutlanan bir tatil günüdür.

Bu günde havai fişek gösterileri, festivaller, barbekü partileri, fuarlar, piknikler yapılır. Ayrıca konserler düzenlenip, beyzbol ve Amerikan futbolu etkinlikleri de icra edilmektedir.

Benzer şekilde 25 Aralık günü kutlanan Noel (Christmas Day) de çok önemli bir tatil dönemidir. Bu bayramda tüm evler, sokaklar ve şehir merkezleri ışıl ışıl süslenir. Yılbaşına kadar tatildir. Okullar sömester tatiline bu dönemde girer. Noel gününün sabahında hediyeler verilir.

Bu kapsamda amazonda satış yapmak ve yüksek kazanç sağlama amacınız varsa dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Bunlar;

1. Kültürel değerleri göz önünde bulundurun.

Etkinliklerin düzenlenmesi, gösterilerin yapılması veya hediyeler verilmesi insanların harcamalarının artması demektir. Böyle zamanlarda fiyat genellikle ikinci planda kalıp kalite, görsellik ve bayramın ruhuna uygun hediyeler öne çıkar.

amazonda ürün satmak isteyen kişilerin böyle dönemlerde ihtiyaçları iyi analiz edip doğru ürünleri listelemesi kazançlarının katlanmasına sebep olur. ABD’nin nüfusunun 330 milyon olduğunu göz önüne aldığımızda kazancın ne kadar olacağını siz düşünün!

Kültür kavramını yalnızca bayramlar çerçevesinde değerlendirmeyin. Bunun yanında yemek kültürleri, giyim alışkanlıkları, ev dekorasyonları gibi birçok başlığı da hesaba katabilirsiniz. Kültürel normlara uygun ürünler başarı şansınızı yükseltip kazancınızı artıracaktır. Bunun etkilerini daha iyi analiz edebilmek için diğer satıcıların verileri sizin için önemli bir bilgi kaynağıdır.

2. Özel gün ve haftalara dikkat edin

Hangi ülke pazaryerinde satış yapacaksanız o ülkenin özel günler ve haftalar listesine yönelik kampanya planlaması sizlere büyük kazanç sağlar. Hangi özel günde hangi en iyi e ticaret ürünleri fazla satılmış bunları araştırın. Geriye dönük olarak rakiplerinizin satışlarını inceleyin.

Tespit ettiğiniz ürünlerden hangilerinin online alışveriş sitelerinden tedarik edebileceğini veya sıfırdan üretim yaptırabileceğinizi düşünün. Maliyetleri her zaman düşük tutmaya çalışın.

3. Ürün tanıtımlarını alıcılara göre yapın

Ürünün özelliklerini açıklarken empati yaparak alıcı gibi düşünün. Kelimelerinizi yerelleştirmeye çalışın. Bu durum alıcının gözünde bir adım öne geçmenizi sağlar. Amazon verdiği hizmetlerde o ülkenin dilini kullanmakta. Yerel dil desteği ile sağlayabildiğiniz müşteri hizmetleri size rekabet üstünlüğü sağlar.

4. MySYS ile özel ürünleri analiz etme incelikleri

Ürün araştırması kapsamında; online arbitrage ürün bulma için MySYS sizlere ürünlerin 30 ve 90 günlük satış fiyatı ve BSR gibi rakamlardaki dalgalanmaları verir. Bu veriler doğrultusunda kâr analizini kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca satılan ürünün muhtelif varyasyonları ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ürün özelinde rakiplerinizin sayısı bulabilirsiniz. Rakip sayısının çok olması rekabetin fazla olduğuna, az olması rekabetin nispeten az olduğuna, tek satıcı olması ürünün ‘private label’ olabileceğine, BSR’ı iyi olduğu halde hiç satıcı olmaması çok güzel bir fırsat yakaladığınıza işaret edebilir. Bu alanda yatırım yapmak kazancınızı artırabilir.

SONUÇ

Kültürel değerler insanların tüketimlerini doğrudan etkiler. Düşünce yapıları, giyim stilleri ve yeme alışkanlıkları gibi olgular herhangi bir ürün alma noktasında baskın donelerdir. Bu doğrultuda hangi ülkede satış yapılacaksanız o ülke ile ilgili olarak mümkün olduğunca detaylı araştırma yapılmalıdır.

Sonrasında hangi ürünü amazon üzerinden satış yapmak konusunda karar vermelisiniz. MySYS bu noktada bütün modülleriyle ürün bulma ve analiz konusunda sizlere yardımcı olacaktır.

Bol kazançlı günler dileriz.

Dilerseniz Arbitraj Analiz ve Chrome Eklentisinden oluşan MySYS Analiz Free paketini ücretsiz deneyebilir ve ürün bulma, listeleme yeteneklerini test edebilirsiniz (Kredi kartı gerektirmez).

MySYS yazılımları hakkında ücretsiz detaylı bilgi almak için bizim ile buradan iletişime geçebilirsiniz.