Özgün ürün tasarlamak için orijinal fikirlere ihtiyacınız var. Herkesin yaptığından farklı olan ve ilgi çekici tasarımları ürünlerinizde kullanmak satışlarınızı artıracaktır. Orijinal tasarım ve kaliteli ürün birleşimi alıcılar için öncelikli tercih sebebidir.

mysys_tasarim

 

Sizin için yardımcı olacak araçlarımıza https://mysys.com/ adresinden göz atarak sizde bu sektörde kolay ve rahat kazanımlar elde edebilirsiniz.

Bu nedenle tasarım (dizayn) hizmeti sunan web sitelerini sizler için inceledik.  Bu sitelerin ana amacı ürünlerinizi daha özgün yapmak ve daha çekici kılmak için hazır tasarımlar üretmek.

Bununla beraber sizlere özgün tasarımlar üretmeniz için farklı “tool”lar da sunmaktalar. Yaptığımız araştırmada alanında kendini kanıtlamış ve en fazla talep gören 9 tasarım sitesini sizler için derledik.

1. Canva

Öncelikle Canva ana sayfasına girip kayıt yapmalısınız. Facebook, Google veya e-posta hesabınızla bunu yapabilirsiniz. En hızlısı olarak e-posta hesabı ile kayıt olunuyor bilginiz olsun.

Kayıttan sonra giriş ekranından e-posta ve oluşturduğunuz şifre ile girebilirsiniz. Sitenin dilini Türkçe yapmayı unutmayın. Canva size daha iyi hizmet sunabilmek için ilk girişte “hangi amaçla” tasarım yapmak istediğiniz bilmek istemekte.

Burada birçok seçenek (baskı ürünleri, pazarlama…) göreceksiniz. Size en uygun olanları seçin ve devam edin. Ana menüde bulunan ”Şablonlar” sekmesinde sayısız hazır tasarım şablonu görebilirsiniz. Bunlardan herhangi birini seçip üzerinde düzenlemeler yapabilirsiniz.

Tasarımlar bir kısmı ücretsiz olduğu gibi ücretli olanların her biri 1 dolar değerinde. Her tasarımı ihtiyacınıza göre en uygun boyutlara ayarlayabilirsiniz. Bununla birlikte “özel boyut” araması yaparak özel boyutları da kullanabilirsiniz.

Tasarımınızın arka planı bir renk veya bir resim olabilir. Bir renk seçmek için düzenleyicinin üst kısmındaki araç çubuğundaki “Renk Seçici” aracını kullanın. Tabii ki beyaz bir arka plan da kullanabilirsiniz.

Eğer bir fotoğrafı arka plan olarak kullanmak istiyorsanız, önce bir ızgara ekleyin. Bir ızgaraya yerleştirildikten sonra, fotoğraflar çeşitli görsel efektler oluşturmak için yeniden boyutlandırılabilir, kırpılabilir ve çevrilebilir. Ardından, “Görseller”’i arayın veya kendinizinkini yükleyin.

Resminizi ızgaraya sürükleyip bırakın. Sığacak şekilde oturacaktır. Yazı tiplerinizin görünümünün tasarımınız üzerinde büyük etkisi olabilir. Canva, bir tasarımda asla ikiden fazla yazı tipi kullanılmamasını önerir, çünkü çok fazla yazı tipi bir tasarımın dağınık görünmesine neden olmakta.

Hangi yazı tiplerinin iyi göründüğü hakkında daha iyi fikir sahibi olmak için her yazı tipini deneyebilirsiniz. Sans serif yazı tipi ve serif yazı tipi gibi geleneksel kombinasyonlar çok güçlü olabilir. Dikkat! Yazı tipleriniz çok karmaşıksa ziyaretçiler uzaklaşabilirler.

2. Printful

Öncelikle Printful ana sayfasına girip kayıt olmalısınız. Facebook, google veya e-posta hesabınızla bunu yapabilirsiniz. Sitenin dili ne yazık ki orijinal dili olan İngilizce. Printful’un en önemli avantajlarından biri, herhangi bir pazaryerinde satış yapıyorsanız buraya direkt bağlanabilirsiniz.

Bunun için sol tarafta bulunan “stores” sekmesinde istediğiniz pazaryerine seçip çalışmalarınızı bağlayın. Artık Printful hesabınızı oluşturduğunuza ve e-ticaret platformunuza bağladığınıza göre, sıra ana malzemelerinizi, yani satmak istediğiniz ürünleri seçmeye geldi.

“Print On Demand”  şeklinde çalışan Printful’un geniş ürün yelpazesinden seçim yapabilir ve gravür, nakış veya baskı gibi farklı özelleştirme teknikleri için tasarımlar hazırlayabilirsiniz.

Bir ürün seçtikten sonra, kendi görsellerinizi yüklemek veya sıfırdan yenilerini oluşturmak için ücretsiz ve kullanımı kolay tasarım aracı olan “Printful’s Design Maker”’a yönlendirileceksiniz. Buradaki ilk adım, ürün tasarımınızı hazırlamak.

Tasarımınız hazır olduğunda, JPEG veya PNG dosyası olarak indirebilirsiniz. Ardından Design Maker’da ürününüze dönün, soldaki menüden Dosya seç’i seçin ve kendi dosyanızı yükleyin.

Tasarımınızın mükemmel olması için ürün sayfasındaki her ürün için tasarım yönergelerini izleyin. Görüntü renklerinizi ve keskinliğinizi tam olarak nasıl elde edeceğinizi yönergelerden okuyabilirsiniz.

Design Maker, yazı tiplerini ve önceden hazırlanmış grafikleri kullanarak görsellerinizi kolayca oluşturmak için birçok yerleşik araca sahiptir. Hepsi Tasarım sekmesi altında sizleri bekliyor.

En sevdiğiniz yazı tipini bulmak ve göz alıcı mesajlar oluşturmak için Metin Aracını kullanabilir veya önceden hazırlanmış Hızlı Tasarımlardan seçim yapabilir ve renkleri, grafikleri ve metinleri düzenleyebilirsiniz.

Design Maker’ın ücretsiz özellikleriyle çok sayıda tasarım oluşturabilirsiniz. Sitede ücretsiz olarak kullanabileceğiniz 150’den fazla özelleştirilebilir küçük resim koleksiyonu bulunmakta. Bununla birlikte sipariş başına 1 Dolar karşılığında 100 Milyondan fazla Premium Getty Görüntüsü de alabilirsiniz.

3. Printify

Print On Demand”  şeklinde çalışan diğer bir site ise Printify. Burası tişörtler, kupalar, çoraplar ve diğer ürünler için baskı hizmetleri sunmakta. Burada tasarımlarınızı oluşturup doğrudan çevrimiçi mağazanızda satabilirsiniz.

Kaydolmak için siteye tıklayıp google ile devam edebilirsiniz. E-posta adresinizi ve oluşturduğunuz şifre ile giriş yaptığınızda diğer tasarım sitelerinde olduğu gibi “Sizi en iyi ne tanımlar?” sorusuyla amacınızı öğrenmek istemekte. Sitenin dili Türkçe’ye ayarlanmakta.

Amacınız ile ilgili seçimleri yaptıktan sonra ana sayfa otomatik olarak açılmaktadır. Ana menüde bulunan “Katalog” sekmesinde erkek giyim, bayan giyim, aksesuarlar gibi ürün kategorileri bulunmakta.

Örneğin erkek giyim-tişörtler olarak girildiğinde, tasarım yapacağınız tişörtün renk seçimi, boyutları, baskı alanları ve baskı türü gibi birçok düzenleme önünüze gelmektedir.

Daha sonra tasarım dosyanızı Mockup Generator kısmına yükleyin. Ürününüzü yayınlayın, mağazanızla otomatik olarak senkronize olacaktır. Ürünlerinizi satın. Printify, sipariş karşılama ve nakliye ile ilgilenecektir.

4. Fiverr

İlk olarak fiverr ana sayfasına girip kayıt yapmalısınız. Facebook, google veya e-posta hesabınızla bunu yapabilirsiniz. En hızlı e-posta hesabı ile kayıt olunuyor bilginiz olsun. Kayıttan sonra giriş ekranından e-posta ve oluşturduğunuz şifre ile girebilirsiniz. Sitenin dili ne yazık ki İngilizce.

Siteye giriş yaptıktan sonra sizi ana sayfa karşılamakta. Ana menüde “Graphics & Design” sekmesi altında birçok seçenek bulunmakta. Özellikle “Fashion & Merchandise” ve “Print Design” tasarımlarınızda kullanılabilecek birçok alternatif sunmakta.

5. Behance

Behance  ana sayfasına girip kayıt yaptıktan sonra ilgilendiğiniz alanları seçmeniz istenmekte. Burada özellikle “ürün tasarımı”  ve “grafik tasarımı” alanları tasarım geliştirmede sizlere faydalar sağlayacaktır.

Ürün tasarımı sekmesinin altında takı, mobilya ve oyuncak tasarımı gibi daha spesifik alanlar yer almakta. Grafik tasarımının altında ise logo, ambalajlama ve poster gibi alt alanlar bulunmaktadır. Uzman olduğunuz bir alanı seçip, isteğinize göre düzenlemeler yapabilirsiniz.

 6. Upwork

Upwork kayıt esnasında size müşteri olarak mı? yoksa freelancer olarak mı? kaydolmak istediğinizi sormakta. Müşteri olarak girdiğinizde bir tasarım ihtiyacınız olduğu bilinmekte, freelancer ise tasarımlar üreterek satan ve bu işten para kazanan kişidir.

7. Templett

Templett, Etsy dahil olmak üzere birçok satış platformunda düzenlenebilir şablonlarınızı oluşturmak ve satmak için oluşturulmuş bir sitedir. Örneğin düğün veya doğum günü partisi için davetiye tasarlamak istiyorsanız, satın alıp, doğrudan Templett’te düzenleyebilirsiniz!

İlk olarak, düğün davetiyesi için Printable Moment’ten Etsy Snapchat Geofilter satın almalısınız. Satın aldıktan sonra, şablonumuza erişmek için bağlantı içeren bir e-posta alacaksınız.

Bu şablonu Templett tasarımcısında düzenleyebilirsiniz. Düzenleme için ismi ve detayları değiştirebilirsiniz. Düzenlemelerinizi yaptıktan sonra, daha sonra geri dönmemiz gerekebilir diye şablonu kaydedebilirsiniz. Şablonunuzu PNG olarak bilgisayarınıza indirip kullanabilirsiniz.

8. Pexels

Pexels ‘in ana amacı sizlere ücretsiz görsel ve kısa videolar sağlamaktır. Türkçe dil yeteneğine sahip. Ancak sitenin orijinal dili İngilizce olması nedeniyle kendi arama motorunda herhangi bir şeyi aramak istediğinizde kelimenin İngilizcesini yazmakta yarar var.

Görsel ve videolar için herhangi telif durumu söz konusu değil. Ancak kullanmadan önce üzerinde değişiklik yapın ve kendinize göre özelleştirin. Bu şekilde satışa sunmakta yarar var. Çalışmalarınızda kaynak olarak göstermeyebilirsiniz. Ancak gösterirseniz Pexels.com memnun olacağını bildirmekte.

9. Creative Market

Creative Market’e kayıt olma süreci gerçekten çok kısa. Facebook veya google ile kayıt olup devam etmek mümkün. Ana sayfada grafik, yazı tipleri, şablonlar, eklentiler, fotoğraflar, web temaları ve 3 boyutlu başlığı altında birçok alt başlık bulunmakta.

Site Türkçe dil yeteneğine sahip. Ancak sitenin orijinal dili İngilizce olması nedeniyle kendi arama motorunda herhangi bir şeyi aramak istediğinizde kelimenin İngilizcesini yazmakta yarar var. Her bir ürünün fiyatı köşesinde bulunmakta.

Bilgisayarınıza indirip kullanabilirsiniz. Ayrıca Satın aldığınız ürünleri Dropbox hesabınızdaki bir klasörle otomatik olarak senkronize edebilirsiniz.

SONUÇ

Yukarıda bahsedilen tasarım siteleri ürünlerinizi kişiselleştirme ve özelleştirme konularında sizlere yardımcı olabilecekleri gibi daha farklı fikirler için ilham olabileceklerdir. Bütün siteleri detaylıca inceleyerek sundukları bütün hizmetleri görebilirsiniz. Tasarımın günümüzde bir meslek haline geldiğini düşünürsek bu sitelerden faydalanmakta yarar var.

Önemli içeriklerimizi ve MySYS’e her geçen gün kazandırdığımız yeni özellikleri takip edebilirsiniz.

Bültenimize abone olmayı ve sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın. Bol kazançlı günler…

Dilerseniz Arbitraj Analiz ve Chrome Eklentisinden oluşan MySYS Analiz Free paketini ücretsiz deneyebilir ve ürün bulma, listeleme yeteneklerini test edebilirsiniz (Kredi kartı gerektirmez).

MySYS yazılımları hakkında ücretsiz detaylı bilgi almak için hemen bizim ile  https://mysys.com/iletisim/ linkinden iletişime geçebilirsiniz.