Kendi online mağazanızı oluşturmak, hedef müşterilerinize ulaşmanın ve onlarla bağlantıda kalmanın en basit yoludur. Fiziksel bir mağaza kurmanız ve müşterilerin içeri girmesini beklemek çoğu zaman hüsranla sonuçlanmakta. Pandemi gibi hiç umulmayan bir etkeni de düşündüğünüzde günümüzde klasik ticaret yapmak çok mantıklı değil.

Satışları sanal olarak yürütme hem daha ucuz hem de daha etkili sonuçlar vermekte. Üstelik çok kısa zamanda. Bunun birçok yolu var. Bunlardan en etkilisi ise e-Ticaret sitesi kurmaktır. Söylemek kolay olsa da e-ticaret sitelerinde yapılan hatalar zamanla, mağazanızı daha satışa geçmeden durdurabilir.

amazon_etsy_ebay_shopify_ürün_bulma_arbitraj_mysys

Sizin için yardımcı olacak araçlarımıza sitemizden göz atarak sizde bu sektörde kolay ve rahat kazanımlar elde edebilirsiniz.

Online bir iş kurmanız ve e-Ticaret işinizi etkili bir şekilde sürdürmeniz için, hangi e-ticaret hatalarından bilinçli olarak kaçınmanız gerektiğini bilmeniz ve ayrıca çoğu e-ticaret platformunun neden belirli bir süre sonra yok olduğunu analiz etmeniz gerekir.

Tıpkı fiziki bir mağaza gibi, yalnızca bir web sitesi oluşturmak size müşteri garantisi vermez. E-Ticaret sitelerinin yüzde 80’inin başarısız olması nedeniyle, web sitenizi başarılı kılmak zorlu bir süreçtir. Ancak, her sorunun bir çözümü var. Bu yazımızda, ne pahasına olursa olsun kaçınmanız gereken 8 yaygın e-ticaret hatası ele alınmıştır.

1. Ürün açıklamalarınız rakipleriniz tarafından kullanılanlarla aynı olmamalıdır.

Ürün için tedarikçilerinizden yardım mı arıyorsunuz? Cevabınız evet ise, bu en yaygın e-ticaret hatalarından biri olabilir. Bunun nedeni, tedarikçilerinizin muhtemelen rakiplerinize ürün açıklamanızın tam bir kopyasını vermesidir.

E-ticaret sitenizin sıralamasını düşürebilir. Web’de gezinirken birkaç online mağaza içinde aynı ürün bilgilerini görecek olan arama motorları için bu durum kesinlikle kabul edilemez. Bu, arama motorlarının kafasını karıştıracak ve web sitenizin sıralamasını düşürecektir.

Ürün açıklamalarınız rakipleriniz ile aynı veya çok yakınsa ve bu firmaların sıralamaları sizinkinden daha yüksekse, onları geçmekte çok zorlanırsınız. Google gibi arama motorları, web sayfanızdaki içeriği rakiplerinizin içeriğiyle karşılaştırır. Bu nedenle, ürünü açıklayan içeriğin benzeşir ve rakiplerinizin sitelerine yönlendiren daha fazla bağlantısı varsa ciddi bir iş sıkıntısı yaşarsınız.

Bu durumdan kurtulmak için E-Ticaret sitenizdeki içeriğin okuyucularınıza değer sunduğundan emin olmanız gerekecek. Google’ın ve hatta müşterileriniz faydalı ve benzersiz içeriği her zaman severler.

2. Başlık sayfalarının çoğaltılması

İçeriğin, ürünün, varyasyonlarının ve hizmetlerin bire bir kopyalanması büyük bir hatadır. Yaptığınız bu kolaycılık size uzun vadede zorluk olarak geri dönecektir. Web sitenizdeki her sayfanın benzersiz bir sayfa başlığı ve içeriği olmalıdır. Web sayfanızın başlığını tarama penceresinin üst kısmında bulabilirsiniz. Sayfa başlıkları, arama sonuçlarında URL’nizin hemen üzerinde görünür.

Arama motorlarına ve potansiyel müşterilerinize sayfanızın ne hakkında olduğunu netleştiren esas unsur sayfa başlıklarıdır. Birden çok sayfa başlığı benzerse, arama motorları hangi sayfanın önerileceğini anlamakta zorlanır ve sitenizi önermez.

3. Web sitenizdeki ürün görsellerinin kalitesiz olması

Web sitenizde kaçınmanız gereken en yaygın e-ticaret tasarım hatalarından biri, kalitesiz görseller yüklemektir. Olağanüstü netliğe sahip yüksek çözünürlüklü görüntüler, herhangi bir e-ticaret sitesi için itici güçtür. Web sitenizdeki ürünlerin pikselleştirilmiş görselleri, markanız üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir.

E-ticaret sitenizdeki görüntülerin kalitesini artırmak için profesyonel bir fotoğrafçıdan yardım almanız gerekebilir. Günümüzde gelişmiş fotoğrafçılık programları da size fayda sağlayabilir. Ürün aydınlatması, düzenleme ve arka planın kontrastı web fotoğraflar için önemlidir.

Potansiyel müşterileri web sitenize çekmek için, ürün sayfanıza görseli büyütme özelliği gibi ek özellikler uygulamanız gerekebilir. Böylece müşterilerin görseli büyüterek daha küçük ayrıntıları kolaylıkla görebilme seçeneği olacaktır. Bu durumlar için fotoğraf kalitesi daha da önem kazanmaktadır.

4. Duyarlı web tasarımı

Günümüzde, müşterilerin çoğu internete erişmek için birden fazla cihaz kullanıyor. Bu nedenle, web sitenizi bunu göz önünde bulundurarak yapmalısınız. Duyarlı bir web tasarımı, e-ticaret mağazanızın küçük, orta ve büyük ekran boyutlarına sahip tüm elektronik cihazlardan erişilebilir olmasını sağlar. Yanıt vermeyen bir web sayfası, yapılabilecek en kötü e-ticaret hatasıdır.

Giderek daha fazla müşteri artık alışveriş için masaüstü bilgisayarlar yerine akıllı telefonlarını kullanmakta. Duyarlı olmayan bir tasarımla hem müşterilerinizi kaybedersiniz hem de Google tarafından cezalandırılırsınız.

5. Yavaş yüklenen sayfa

İdeal olarak, herhangi bir web sitesinin bir sayfayı yükleme süresi ortalama 2 saniyeden fazla olmamalıdır. Bunun dışındaki her şey zaman kaybıdır. Müşteriler her zaman hareket halindedir. Bir web sayfasının yüklenmesindeki herhangi bir gecikme, onları rakibinizin web sitesine yönlendirecektir. Bu nedenle, web sitenizin performansı konusunda ekstra dikkatli ve dikkatli olmanız gerekir.

İnternet hızı, önbellek bileşenleri, sayfadaki içerik, barındırma sunucusu vb. gibi birçok faktör web sitenizin sayfa hızını ve performansını belirler. Bu nedenle, bu e-Ticaret web sitesi hatasını önlemek istiyorsanız, ana sayfanızın diğer sayfalardan daha hızlı yüklenmesini sağlamanız gerekecektir.

6. Zayıf SEO’ya sahip olmak

Potansiyel müşteri adaylarını ve marka bilinirliğini artırmak önemlidir. Online işletmenizi küresel olarak genişletmek için önemli çabalar göstermelisiniz. Aynı şekilde, e-ticaret sitesini küresel olarak genişletmek zordur. İş stratejilerinizi küresel hedeflere başarılı bir şekilde kanalize etmek için SEO uygulamanız gerekecek.

Bu sayfa içi (ve sayfa dışı) optimizasyon, e-ticaret sitenizin yalnızca bulunduğunuz yerin arama motorlarında değil, aynı zamanda küresel olarak da trend olmasını sağlar. Bu sayede aynı ürün veya hizmeti farklı ülke ve dillerde satabilecek duruma geleceksiniz.

 7. Zayıf ürün ve hizmet segmentasyon stratejileri

E-Ticaret mağazanız birden fazla ürün ve hizmet sunuyorsa, işletmenizin çok sayıda müşteri ve ziyaretçi çekmesi kaçınılmazdır. Bu nedenle, rekabetçi fiyatlar belirlemek ve e-ticaret fiyatlandırma hatalarından kaçınmak için müşterilerinizi segmentlere ayırmanız çok önemlidir.

Zayıf segmentasyon stratejilerine sahip bir e-ticaret mağazası, kafa karışıklığına ve iş başarısızlığına yol açabilir. Bunun nedeni, segmentasyon eksikliğinin hedefleme ve ürün farklılaştırma stratejilerinizi de etkileyebilmesidir.

8. Zorlayıcı geleneksel reklamlar geliştirmek

Reklamlar, ürününüzü satın alacak müşterileri çekmeyi amaçlar. Bir reklam, agresif mesajlar veya aralıklı pop-up’larla iddialı göründüğü anda değerini kaybeder. İnsanlar bu tür reklamları spam olarak değerlendirecek ve tarayıcılarında engelleyecektir. Bu, e-ticaret pazarlamasında ciddi bir tehdit olabilir.

Agresif bir satış konuşması, kışkırtıcı ve umutsuz mesajlar, alıcıları rahatsız eder ve e-ticaret mağazanızdan herhangi bir ürün satın almalarını engeller.

SONUÇ

Yukarıda bahsettiğimiz hataların çoğu teknik nedenlerden kaynaklanmakta. Bunların yazılım ile veya ilgili ajansla konuşarak çözüme kavuşturmalısınız. Bunların yanında içerik olarak size düşen birkaç husus var. Bunlar kısaca; İlk olarak, agresif bir satış metninden kaçının. Bu, yalnızca müşterileri sizinle alışveriş yapmaktan caydırır.

İkinci olarak, zamanında, yaratıcı, ilgi çekici ve müşterilerin ihtiyaçlarına uygun içerik geliştirin. Örneğin, bir akıllı telefon satıyorsanız, “Bu akıllı telefon harika, almalısınız” şeklinde reklamlar veya gönderiler koymak yerine, hizmet verdiğiniz sektör için eğitici, bilgilendirici ve ilgi çekici içerikler geliştirin ve bunu potansiyel alıcılarınızla paylaşın.

Eğitici, bilgilendirici ve ilgi çekici içerikler, alışveriş yapanların ilgisini çekecektir. Kesinlikle içeriği okumak ve içerikle etkileşim kurmak isteyeceklerdir ve sizi kendi alanınızda bir uzman olarak göreceklerdir. Bu da onları ürününüzü almalarına teşvik edecektir.

Önemli içeriklerimizi ve MySYS’e her geçen gün kazandırdığımız yeni özellikleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bültenimize abone olmayı ve sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın. Bol kazançlı günler…

Dilerseniz Arbitraj Analiz ve Chrome Eklentisinden oluşan MySYS Analiz Free paketini ücretsiz deneyebilir ve ürün bulma, listeleme yeteneklerini test edebilirsiniz (Kredi kartı gerektirmez).

MySYS yazılımları hakkında ücretsiz detaylı bilgi almak için bizim ile buradan iletişime geçebilirsiniz.