Müşterilerimize ürünleri nasıl göndereceğiniz konusunda tereddütler yaşayabilirsiniz. Bu yazıda, kolay ve zahmetsiz bir şekilde ürününüzü göndermeniz için uzun zamandır tecrübe edilmiş kargolama ile ilgili bilgileri derledik.

amazon_etsy_ebay_shopify_ürün_bulma_arbitraj_mysys

Sizin için yardımcı olacak araçlarımıza sitemizden göz atarak sizde bu sektörde kolay ve rahat kazanımlar elde edebilirsiniz.

Öncelikle karar verilmesi  gereken husus; müşterilerinize nakliye ücretinin nasıl yansıtılacağıdır. Müşterilere Kargo ücretinin tamamını yada maliyetin bir kısmını yansıtabildiğiniz gibi kargo bedava hizmeti de sunabilirsiniz.

Peki en düşük maliyetle ürünü nasıl gönderebilirsiniz? Bu konuda bilmeniz gereken birkaç nokta var. Bunlar;

1. Ürün ağırlığını tam olarak ölçün

E-ticaret siparişlerini gönderme sürecini kolaylaştırmak için sattığınız her ürünün ağırlığını ölçün. E-ticaret gönderileriniz hakkında bu bilgilere sahip olmak, toplam maliyetleriniz hakkında iyi bir fikir edinmenize ve müşterilerinize doğru fiyatları iletmenize yardımcı olacaktır.

2. Boyutlarını küçük tutun

Kargolama maliyeti boyuta ve/veya ağırlığa bağlı olduğundan, ambalajınızı mümkün olduğunca küçük tutmak için elinizden gelenin en iyisini yapın.

Bu, yalnızca e-ticaret nakliye ücretlerinizden ve müşterinizin nakliye için ödediğinden tasarruf etmenize yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda paketleme maliyetlerinin kâr marjınızın azalmasını de önleyecektir.

3. Ambalajı seçimine önem verin

Ürünleriniz için hangi tür ambalajın doğru olduğuna karar vererek doğru kargo fiyatlarını hesaplayabilirsiniz.

Ürünlerinizi göndermeden önce, güvenli taşıma için paketlemeniz gerekir. Kutular veya zarflar (dolgulu veya dolgusuz) dâhil olmak üzere birkaç yaygın paketleme seçeneği vardır. Örneğin, kutular, postalar, paket mendilleri, bantlar ve çıkartmalar dâhil olmak üzere boş ve özel ambalaj malzemeleri bulunmaktadır.

Ürün ambalajınızın, müşterilerin gelecekteki satın alma işlemleri için geri dönüp dönmemesi üzerinde büyük bir etkisi olabilir, bu nedenle ürünlerinizi nasıl paketleyeceğinizi düşünmek için zaman harcamak isteyeceksiniz.

Kutular/çantalar, kağıt mendil/dolgu, kaset, çıkartmalar, kartvizitler, markalı promosyon malzemeleri ve özelleştirilmiş notlar benzersiz tasarımlar oluşturabileceğiniz ambalaj malzemeleridir.

Unutmayın, Amazon ve eBay gibi pazaryerlerinde ambalaj malzemeleriniz ne kadar benzersiz olursa, müşterilerinizin zihninde o kadar kalıcı olursunuz.

Paketlerinizin her birine özelleştirilebilir “teşekkür” kartları ekleyerek olumlu müşteri yorumlarınızı arttırabilirsiniz. İlk ürününüzü satmaya başlamadan önce bile ambalaj tasarımınıza odaklanın, böylece daha en başından hedef kitlenizi şaşırtmaya başlayabilirsiniz.

Şimdi siparişinizi paketlemenin veya sipariş ettiğiniz tüm ürünleri müşterinize gönderilmek üzere bir kutuya koymanın zamanı geldi. Ürünleri kutuya nazikçe ve güvenli bir şekilde yerleştirmeden önce ambalaj dolgunuzu yerleştirdiğinizden emin olun.

Çıkartmalar, kartvizit, teşekkür kartı veya kişiselleştirilmiş not gibi ek ambalaj malzemelerini kutuya yerleştirin. Ardından paketinizi kapatın ve gönderilmeye hazır hale getirin.

4. Kargo teklifleri hazırlayın

Müşterilerinize ücretsiz kargo hizmeti sunmak, alışveriş sepetini terk etmeyi azaltmanın en iyi yollarından biridir. Ancak, şüphelenebileceğiniz gibi, nakliye asla ücretsiz değildir. Her zaman birileri ödemek zorundadır. Ücretsiz gönderim yapmak için birkaç seçeneğiniz var.

Bunlardan biri kargo masraflarını karşılamak için ürün fiyatlarını artırmaktır. Diğer bir seçenek kısmi nakliye maliyetlerini karşılamak için ürünlerin fiyatlarını biraz artırabilirsiniz. Bununla birlikte minimum sipariş tutarı üzerinden ücretsiz gönderim sunmayı da deneyebilirsiniz.

Bu strateji, ortalama sipariş boyutunuzu artırmanıza yardımcı olarak nakliye maliyetlerini dengelemeye yardımcı olacaktır.

5. Ara depo hizmetlerinden yararlanın

Özellikle büyük kargo firmaları ile anlaşması olan yazılım firmaların sunduğu ara depo hizmetlerini kullanmanız durumunda %30’a varan indirimler sağlayabilirsiniz. Bu firmalar üzerinden kargo entegrasyonlarını kullanabilirsiniz.

Bu, müşterilerinizin tam olarak istedikleri hizmeti seçmesine ve ödemesine de olanak tanır. MySYS Global olarak ara depo hizmetlerimizle e-ticaret yolculuğunuzu kolaylaştırmaktayız.

Ara depoları kullandığınız takdirde tek yapmanız gereken ambalaj malzemelerinizi tasarlamak, ardından bunları ve ürünlerinizi ara depoya göndermektir. Bundan sonra, işletmeniz ne zaman yeni bir sipariş alırsa, tek yapmanız gereken ödemelerini almak.

Depo yönetimi satın alma işlemi bildirilecek, siparişleri toplayacak, paketleyecek ve hepsini sizin için gönderecektir.

6. Kargo etiketini otomatik yazdırın

Sunumunuzu, paketlemenizi, iade politikanızı, nakliyecinizi ve masraflarınızı belirledikten sonra, paketlerinizi nasıl etiketlemek istediğinizi belirlemeniz gerekir. Birçok yeni e-ticaret girişimcisi, pakete teslimat ve iade adreslerini elle yazarak işe başlar.

Bu, başlamak için harika bir yol olsa da, zaman alıcı, sıkıcı ve işletmeniz büyüdükçe ölçeklenebilir olma eğilimindedir. Bu noktada MySYS ile kargo seçeneklerini kullanırken doğrudan birden fazla kargo etiketi yazdırabilir ve siparişi kapatabilirsiniz. Hem de hiç yorulmadan.

Kargo etiketlerini herhangi bir yazıcıdan düz kâğıda yazdırabilir veya daha da fazla zaman kazanmak için doğrudan kendinden yapışkanlı etiketlere yazdırmak için bir termal etiket yazıcısı da kullanabilirsiniz.

Etiket müşteriniz için ad ve posta adresi dâhil tüm ilgili bilgileri içerecektir. Gönderim etiketini kapalı paketinizin tam üstüne yerleştirin ve diğer siparişlerinizi paketlemeye çalışırken bir kenara koyun.

Tüm siparişlerinizi paketlemeyi bitirdikten sonra, onları kargo görevlisine teslim etme zamanı!

SONUÇ

Kargo, e-ticaret işinizin temel bir parçasıdır. Ürünleri müşterilere nasıl göndereceğini bulmak, herhangi online işletme için zorlu bir konudur. Her işletmenin, en iyi ve en verimli e-ticaret kargo çözümlerini geliştirmek için üzerinde çalışması gerekmektedir.

MySYS ile e-ticarette ürün bulmadan, listelemeye, sipariş yönetiminden stok senkronizasyonuna ve ara depo hizmetlerine kadar toplu çözümler sunmaktayız.

Gelen siparişlerinize kargo entegrasyonları sayesinde sistem üzerinden etiket alabilirsiniz. Kargo firmalarının vereceği track numarası  ile siparişi kolay bir şekilde kapatabilirsiniz.

MySYS Global Depo Hizmetleri uygulaması sayesinde Türkiye, Almanya, İngiltere ve ABD’de bulunan ara depolar ile hızlı, güvenli ve ucuz kargo hizmeti alabilirsiniz.

Dilerseniz Arbitraj Analiz ve Chrome Eklentisinden oluşan MySYS Analiz Free paketini ücretsiz deneyebilir ve ürün bulma, listeleme yeteneklerini test edebilirsiniz (Kredi kartı gerektirmez).

MySYS yazılımları hakkında ücretsiz detaylı bilgi almak için bizim ile buradan iletişime geçebilirsiniz.