Etsy gibi pazaryerlerini detaylı bir şekilde inceledikten sonra muhtemelen zengin olma hayaline kapılmışsınızdır. Bu çok doğal. Çünkü listelenen binlerce üründen birçoğunu siz de üretip satabilirsiniz.

Üç kategori dâhilinde olmak şartıyla Etsy’de her türlü ürün satılır. Bu kategoriler el yapımı ürün, vintage ürün ve hammadde ürünleridir. Vintage üründen kasıt 20 yıl ve daha eski tarihlerde üretilmiş ürünlerdir.

Hammadde ürünler ise adından da anlaşılacağı üzere başka ürünlerin yapımında kullanılan üründür. Örneğin kolye yapımında kullanılan renkli taşlar gibi.

etsy_de_en_cok_satilan_e_ticaret_ürünleri

 

Sizin için yardımcı olacak araçlarımıza https://mysys.com/ adresinden göz atarak sizde bu sektörde kolay ve rahat kazanımlar elde edebilirsiniz.

Asıl bahsetmek istediğimiz kategori el yapımı (handmade) ürünler. Öncelikle karar vermeniz gereken soru handmade ürün dijital mi olacak? Yoksa fiziki mi? Dijital ve fiziki ifadesiyle kastedilen nedir biraz açalım.

Dijital Ürünler

ETSY’de 2 çeşit dijital ürün bulunmaktadır. Bunlar “Digital Downloads” ve “Print on Demand”. Digital downloads ürüne verilebilecek örneklerden biri; bir düğün organizasyonunuz var ve davetiye hazırlamak istiyorsunuz.

Kendi isteğinize göre dizayn edebileceğiniz, fotoğraflarınızı istediğiniz şekilde yerleştirebileceğiniz, ifadeler tamamen size ait olan, baştan sona bir düğün davetiyesi hazırlamak istiyorsunuz, işte “dijital downloads” ürün tam bu noktada hayatınıza giriyor.

Bunlar elektronik ortamda düzenlenebilir, boyutları istenilen ölçüde değiştirilebilir, görsel eklenebilir, font seçimi yapılabilir, renkler ayarlanabilir ve istenilen yabancı dilde yazılabilir ürünlerdir.

Başka bir örnek vermek istersek; bir işyeri sahibisiniz ve personel almak istiyorsunuz. Personelde olmasını istediğiniz özellikleri kendi ifadelerinizle ve detaylı yazmak istediğiniz bir ilan hazırlamak için dijital downloads ürünlerden faydalanabilirsiniz.

Butik bir pastane işletiyorsunuz ve kendi üretiminiz olan güzel bir pastanın tanıtımını yapmak istiyorsunuz. Güzel bir afiş hazırlayıp dükkânın kapısına ve diğer yerlere asmak istiyorsunuz. Yine başvurmanız gereken yer ETSY’nin dijital downloads ürünleridir. Bunları aynı zamanda kendi internet sitenizde de yayınlayabilirsiniz.

ETSY’de bulunan diğer dijital ürün ise “Print on Demand” ürünlerdir. Bunlar daha çok t-shirt veya bardak kupaların üzerine basılan yazı veya görseller olarak bilinir. İsteğe göre dizayn edilen bu ürünler en çok bilinen kişiselleştirilmiş ürünlerdir.

Bunların dizayn edilmesinde, Canva, Designspiration, Redbubble, Teespring, Hoodies gibi birçok sitede örnek yazı ve görsel çeşitleri bulabilirsiniz. Bunlardan ilham alarak kendi tasarımlarınızı da üretebilirsiniz tabii ki.

 Fiziki Ürünler

El yapımı olarak üretilen her türlü üründür. Bunların unique (özgün), giftable (hediyelik) ve customizable (kişiselleştirilebilir) olması istenir. Anneler günü, babalar günü ve Noel gibi “occasion” zamanlarda bu ürünlere talep artar.

Paketlerinin güzel olması güzel yorumlar almanızı sağlar. Bu nedenle yalnızca ürüne değil hizmete de önem vermelisiniz. ETSY’de yapılan satışların istatistiklerine bakıldığında alıcıların yarısını erkek yarısını bayan olduğu görülmüştür.

Önceki yıllarda %80 bayanlar %20 erkekler olarak bilinirdi. Ancak son yıllarda bu oranlar eşitlendi. Bununla birlikte alıcıların yaş ortalaması genel olarak 18-40 arasında olduğu bilinmektedir. Görüldüğü üzere gençlere hitap eden ürünlere ağırlık verirseniz kazancınız artacaktır.

ETSY’de satılan en popüler ürünler ev dekorasyonu, takı ve düğün/parti düzenleme kategorilerinde bulunmaktadır. ETSY hem alıcılara hem de satıcılara inanılmaz fırsatlar sunmakta. Bu noktada satıcılara düşen görev ihtiyaçları iyi analiz edip talep edilen ürünleri üretmektir.

SONUÇ

Bu küresel pazarda daha fazla yer almak istiyorsanız, önemli içeriklerimizi ve MySYS’e her geçen gün kazandırdığımız yeni özellikleri takip edebilirsiniz. MySYS Sipariş Yönetimi ile Etsy mağazanızla birlikte Amazon, eBay ve Shopify mağazalarınızdan gelen siparişleri de tek ekrandan yönetebilir, siparişleriniz için topluca kargo etiketi alabilir ve Etsy nezdinde sipariş kapatma işlemi yapabilirsiniz.

Bültenimize abone olmayı ve sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın. Bol kazançlı günler…

Dilerseniz Arbitraj Analiz ve Chrome Eklentisinden oluşan MySYS Analiz Free paketini ücretsiz deneyebilir ve ürün bulma, listeleme yeteneklerini test edebilirsiniz. (Kredi kartı gerektirmez)

MySYS yazılımları hakkında ücretsiz detaylı bilgi almak için hemen bizim ile  https://mysys.com/iletisim/ linkinden iletişime geçebilirsiniz.