Mağazanızda listelediğiniz bir ürünün aramada ilk sırada çıkması için, ürün başlığı ve ürün tanımlamalarındaki kelimeleri çok dikkatli seçmeniz gerekmektedir. Seçtiğiniz bu kelimeler ürünü tanıtmasının yanında ziyaretçiler tarafından en çok aranan kelimeler de olmalıdır.

etsy_anahtar_kelime

 

Sizin için yardımcı olacak araçlarımıza https://mysys.com/ adresinden göz atarak sizde bu sektörde kolay ve rahat kazanımlar elde edebilirsiniz.

Ziyaretçiler tarafından en çok aranan kelimeleri bulmak için birçok “tool” bulunmakta. Etsy özelinde  anahtar kelime analizi için en çok tercih edilen tool’ları sizler için araştırdık. İşte sonuçlar;

1. Etsy Search Box

Etsy’nin kendi sitesinde “search for anything” yazan arama motoruna herhangi bir kelime yazdığınızda, karşınıza o kelime ile ilgili olarak daha önce araması yapılmış 11 değişik seçenek çıkacak.

Enter tuşuna basmadan evvel karşınıza çıkan bu 11 varyasyon, müşteriler tarafından şimdiye kadar en çok aranan kelime veya kelime grubudur. Dolayısıyla ürün başlığı veya tanımlamada bu kelimeleri olabildiğince kullanmakta yarar var.

Sitenin orijinal dili İngilizce olması nedeniyle arama motorunda herhangi bir kelimeyi aramak istediğinizde kelimenin İngilizcesini yazmayı unutmayın.

2. Marmalead

Marmalead, Etsy için hazırlanmış SEO (arama motoru optimizasyonu) destekli bir sitedir. Öncelikle siteye kayıt yaptırmanız gerekmekte. Karşınıza çıkan ekranda 19 Amerikan Doları gibi bir ücretle karşılaşabilirsiniz.

Burada ücretsiz deneme versiyonu karşınıza çıkmıyor. Bu nedenle Google arama motoruna “marmalead free trial” yazarak ücretsiz versiyonuna ulaşabilirsiniz.  Unutmayın 14 gün süreniz var. Formu doldurduktan sonra Etsy hesabınıza da bağlayabiliyorsunuz.

Marmalead’e giriş yaptığınızda sizi köşede kesilmiş portakal ikonu bulunan, koyu renkte bir sayfa karşılayacak. Burada bulunan arama motoruna istediğiniz her şeyi girebilirsiniz.

Bu motor aklınıza gelmeyen tag’leri bulabilir, tag’lerin ne kadar arandığını size gösterir, kelimenin long tail keyword olup olmadığı hakkında sizi bilgilendirir. Aradığınız kelimenin İngilizcesini yazmayı unutmayın.

Marmalead, Etsy’de listelenen ürünler için anahtar kelimeleri bulmak maksadıyla üretilmiş harika bir araçtır. Ürün araştırması ve geliştirmesi yapmak için çok etkili ve verimli bir “tool”dur.

3. eRank

eRank (Etsy Rank) Türkçe dil yeteneğine sahip. Ancak sitenin orijinal dili İngilizce olması nedeniyle kendi arama motorunda herhangi bir şeyi aramak istediğinizde kelimenin İngilizcesini yazmakta yarar var .

Sitenin bedava, temel ve pro olarak üç ayrı versiyonu var. eRank’in ana sayfasında bu versiyonlar arasında farkları görebilir ve ona göre seçim yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra “Keyword Explorer” arama motoruna ilgili kelimeleri girebilirsiniz.

eRank, Etsy üzerinden aldığı verileri size sunarak, doğru analiz yapmanızı ve buna bağlı olarak da daha iyi satış hedeflemesi yapmanızı sağlamakta. eRank listelemelerinize A’dan E’ye kadar bir derece vermekte.

“listing” bölümündeki bu derecelendirmede A en iyisi. Diğer derecelendirmelerde mağazanızın neleri yanlış yaptığını da bildirmekte. Böylelikle daha önce yazdığınız ürün tanımlamalarını gözden geçirebilirsiniz.

4. Keywords Everywhere

Keywords Everywhere uygulamasını kurmak için öncelikle tarayıcı eklentisini yüklemeniz ve API anahtarınızı etkinleştirmeniz gerekmektedir. API anahtarı için sitenin ana menüsünde bulunan ”GET API KEY” menüsünden alabilirsiniz.

API key email adresinize gönderilmekte. Daha sonra, Etsy’ye gidin ve herhangi bir kelimeyi girin. Arama kutusunun altında “volume”, “CPC” ve “competition” ifadelerini ve ilgili değerlerini göreceksiniz.

Bunlar Google’da arama yapan kişiler için; hacim, tıklama ücreti ve rekabettir. 12 aylık verileri pdf, Excel ve csv formatında indirebilirsiniz. Etsy’nin yanında diğer pazaryerlerini de içermekte.

Uygulama, kelime aramalarının sonucu olarak 12 aylık veriler halinde hacmi tutmakta, grafiksel olarak açıklamakta, aranan kelime ile ilgili diğer bütün kelimeleri göstermekte, ayrıca bu kelimeyi arayan insanların başka hangi kelimeleri aradıklarını da listelemektedir.

Ücretlendirmeye gelirsek; aylık olarak üç versiyon şeklinde kelime sayısı esas alınarak hazırlanmış. Bunlar aylık 10 dolara 100.000 kelime, 50 dolara 500.000 kelime ve 100 dolara 1.000.000 kelime araması olarak ücretlendirilmiş.

5. Keywords Surfer

Keywords Surfer, Keywords Everywhere eklentisine benzer bir uygulama olup, arama kutusunun altında değil sayfanın sağında bir liste halinde bulunur. bu uygulama anahtar kelime için aylık arama hacmini ve stratejiniz için kullanabileceğiniz tüm benzer anahtar kelimeleri göstermekte.

Bunun sayesinde arama sonuçları sayfasına bakmadan en iyi anahtar kelimeleri bulabilirsiniz. Ayrıca 10 rakibiniz için anahtar kelime sayısını da görebilirsiniz. Veriler 70 ülkeden toplanmakta olup, basic, pro ve business şeklinde üç kullanım versiyonu bulunmaktadır.

 SONUÇ

Anahtar kelime analiz siteleri, size listelediğiniz ürünün aramalarda ilk sıralarda çıkmasını sağlar. Bu durum müşterinin önüne ilk olarak sizin ürününüzün çıkartılması demektir. Müşteriler genellikle ilk  birkaç tıklamadan sonra kararlarını vermekte.

Satışlarınızın artması için ürün başlığınızda ve tanımlamalarınızda kullanacağınız kelime ve kelime öbeklerini çok dikkatli seçin. Anahtar kelime araştırması biraz zamanınızı alabilir ancak geçen bu zamanı bir kayıp olarak değil rekabet öncesi hazırlık safhası olarak düşünün.

Önemli içeriklerimizi ve MySYS’e her geçen gün kazandırdığımız yeni özellikleri takip edebilirsiniz.

Bültenimize abone olmayı ve sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın. Bol kazançlı günler…

Dilerseniz Arbitraj Analiz ve Chrome Eklentisinden oluşan MySYS Analiz Free paketini ücretsiz deneyebilir ve ürün bulma, listeleme yeteneklerini test edebilirsiniz (Kredi kartı gerektirmez).

MySYS yazılımları hakkında ücretsiz detaylı bilgi almak için hemen bizim ile  https://mysys.com/iletisim/ linkinden iletişime geçebilirsiniz.