Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile birlikte diğer faaliyetler gibi ticaret de internet ortamına taşındı. Günümüzde e-ticaret olarak tanımlanan bu faaliyet sayesinde, kişiler ve şirketler internet sitelerinde mağaza açarak ürünlerini satışa koyabilmektedir.

Koronavirüs salgınının da etkisiyle Dünya çapında klasik ticaretin hızla e-ticarete dönüştüğü görülmekte. Yapılan bir araştırmaya göre 2020 yılında internet kullanan her 5 kişiden 4’ünün online ticaret yaptığı ortaya çıkmıştır.

Yine aynı araştırmada, ülkemizde 2020 yılında e-ticaretin % 45 arttığı bildirilmektedir. Araştırmacılar, 2040 yılına kadar tüm dünyada alım-satım işlemlerinin %95’inin e-ticaret yoluyla olacağını tahmin etmektedir.

mysys_etsy

 

Sizin için yardımcı olacak araçlarımıza https://mysys.com/ adresinden göz atarak sizde bu sektörde kolay ve rahat kazanımlar elde edebilirsiniz.

E-ticaretin bu seviyede büyüdüğü bir ortamda doğal olarak insanın aklına şu soru takılmakta. “Hangi pazaryerinde mağaza açmak benim için daha kazançlı?” Bu sorunun olası cevaplarından biri Etsy’dir. Neden mi? cevabını 7 madde ile anlatalım.

1. 2021 yılında Dünya çapında en çok ziyaret edilen 7. e-ticaret sitesidir.

Etsy, e-ticaret ve alışveriş siteleri arasında Aralık 2021 itibari ile en fazla ziyaret edilen 7’nci sitedir. Ayrıca dünya çapında tüm siteler içinde 52. sırada bulunmaktadır.

Günümüzde yaklaşık 24 milyon internet sitesi bulunduğu göz önüne alındığında ne kadar talep gören bir pazaryeri olduğu daha iyi anlaşılabilir. Böyle talep gören bir platformda e-ticaret yapmak kârınızı maksimize edecektir.

Bununla birlikte Etsy, yeni alıcı ve satıcıların pazaryerine üye olmasıyla katlanarak büyümeye devam etmektedir. Sunduğu fırsatlar sayesinde ABD’de geçen yıl %30’luk bir büyüme oranı yakalamıştır.

2. Diğer pazaryerleri ile karşılaştırıldığında daha düşük komisyonlar talep edilmektedir.

Etsy’de mağaza sahipleri satışa koydukları her ürün için 0.2 $ (ABD Doları) listeleme ücreti, satılan ürünün bedelinden kesilen %5 işlem ücreti ve standart ödeme işlem ücreti olarak da %6,5+3 TL ödemektedirler.

Detaylı olarak belirtilen bu komisyonlar ilk bakışta gözünüze fazla gelebilir ancak diğer e-ticaret sitelerinin komisyonları ile karşılaştırıldığında düşük olduğu görülecektir.

3. Sosyal medya platformları ile entegrasyonları bulunur.

Etsy, hemen hemen bütün sosyal medya platformları ile entegre çalışır. Pinterest, Twitter, Facebook, Instagram ve Linkedin bu platformların başında gelmekte. Etsy’nin Pinterest ile mükemmel bir entegrasyonu bulunur.

Pinterest’de el yapımı tasarımlar diğer platformlara nazaran daha fazla yer alır. Bu sayede hedef alıcıya ulaşma potansiyeliniz daha yüksektir. Bunların yanında özellikle resim yapan, görsel hazırlayan veya sıra dışı ürünler hazırlayan sanatçılar için fırsatlar sunan Behance ile entegredir.

Ayrıca, 25 yaş altı gençlerin yoğun olarak kullandığı Tumblr ile de Etsy’nin entegrasyonu bulunmaktadır. Bu platformlar mağazanıza müşteri çekmek için size bulunmaz fırsatlar sunar.

4. Listeleme özelliği ile kullanıcıların yeni ürünleri keşfetmesi çok kolaydır.

Etsy sahip olduğu detaylı listeleme özelliği ile hem satıcılara hem de alıcılara cazip fırsatlar sunar. Bu özellik sayesinde mağazanızı ziyaret eden potansiyel müşterileriniz, almaya karar verdikleri ürünlerin yanı sıra başka ürünleri de görme imkânına sahip olurlar.

Böylelikle hem alıcılara fikir verme hem de satıcılara farklı ürünlerini tanıtma ve satma fırsatı sunulur. 

5. El yapımı ve kişiye özel ürünlerin satışında ilk akla gelen platformdur.

Etsy, benzersiz ve yaratıcı ürünler için küresel bir platformdur. Burada kazançlı bir ticaret yapmak için bilmeniz gereken en önemli husus; satışa sunduğunuz ürünlerin el yapımı, özgün ve orijinal olmasıdır. Yukarıda saydığımız özelliklere ek olarak, kişiselleştirilebilir ürün olması satışlarınızın artmasını sağlayacaktır.

Etsy’de ürünler 3 kategoride tanımlanır. Bunlar el yapımı ürünler, vintage ürünler ve hammadde ürünleridir. El yapımı ürünler ise fiziksel ve dijital ürünler olarak ikiye ayrılır.

Fiziksel ürün; fabrikasyon olmayan, sizin tasarladığınız ve kendi el işçiliğiniz ile kendi aletlerinizi kullanarak ürettiğiniz veya tasarımını bir başkasından alarak sizin ürettiğiniz ürünlerdir. Dijital ürün ise; logo, t-shirt ve mobilya tasarımı gibi dijital tasarım ürünleridir.

Bir ürünü çizdiğiniz tasarımlar doğrultusunda, alıcının bazı isteklerini yerine getirebilecek şekilde ürün üzerinde düzenlemeler yapabiliyorsanız, bu ürün kişiselleştirilmiş ürün olarak tanımlanır.

Kişiselleştirilmiş ürünler Etsy’de en fazla talep gören ürünlerin başında gelmektedir. Vintage ürün, en az 20 yıl önce üretilmiş antika ürün olarak kabul edilir. Etsy’de bu tür ürünlerin satışı da yapılabilir.

Hammadde ürünler ise, bir başka el yapımı ürünün imal edilmesinde kullanılan ürün olarak tanımlanır. Örneğin bileklik yapmak için boncuk, takı yapmak için zincir gibi ürünler hammadde ürün olarak ifade edilir. Bunların da satışını yapabilirsiniz.

Bilmeniz gereken en önemli hususlardan biri, herhangi bir yerden aldığınız ürünü Etsy’de satmak “Yeniden Satış (reselling)” olarak tanımlanır. Yeniden Satış işlemi Etsy’de yasaklanmıştır. Bu faaliyete girişmiş kişilerin ticari işlemleri Etsy tarafından durdurulur.

6. Ürünlerin kargo sürelerinde satıcılara daha esnek seçenekler sunar.

Etsy’nin mağaza sahiplerine sunduğu en önemli özelliklerden birisi de esnek kargolama süresidir. Kargolama süresi iki başlık altında değerlendirilebilir. Bunlardan birincisi “processing time” olarak adlandırılan ürünün kargoya verilmesine kadar geçen hazırlama ve paketleme süresi ile “shipping” olarak tanımlanan ürünün alıcısına ulaşması için yolda geçecek süredir.

Etsy bu iki başlık altında satıcılara birçok seçenek sunmaktadır. El yapımı ürün olması nedeniyle müşteriler belli bir zamana ihtiyaç olduğunun farkındadırlar. Amazon veya diğer pazaryerlerinde olduğu gibi ertesi gün veya iki gün içinde ürün teslimi burada geçerli değildir.

Özellikle kişiselleştirilmiş ürünlerin hazırlanmasının belli bir süre alacağı herkes tarafından bilinir. Burada önemli olan kaliteli ve özgün bir ürün olmasıdır.

7. Mağaza sahiplerinin %95’i bireysel satıcılardır.

Mağaza sahipleri genel olarak bireysel ve butik satıcılardır. Etsy’de mağaza açmak için bir şirket sahibi olmanıza gerek yoktur. El emeği verdiğiniz ürününüzü kolaylıkla satış listenize koyabilir ve yüksek kazançlar sağlayabilirsiniz.

Sonuç

İnternet sayesinde Dünya artık küresel bir pazar. Yaklaşık 8 milyar müşterisi olan bir pazar. El emeğinizle ürettiğiniz ürünleri bu pazarda satarak daha fazla kazanabilirsiniz.

Bu küresel pazarda daha fazla yer almak istiyorsanız, önemli içeriklerimizi ve MySYS’e her geçen gün kazandırdığımız yeni özellikleri takip edebilirsiniz.

MySYS Sipariş Yönetimi ile Amazon, eBay ve Shopify mağazalarınızla birlikte Etsy mağazanızdan gelen siparişleri de tek ekrandan yönetebilir, siparişleriniz için topluca kargo etiketi alabilir ve Etsy nezdinde sipariş kapatma işlemi yapabilirsiniz.

Bültenimize abone olmayı ve sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın. Bol kazançlı günler…

Dilerseniz Arbitraj Analiz ve Chrome Eklentisinden oluşan MySYS Analiz Free paketini ücretsiz deneyebilir ve ürün bulma, listeleme yeteneklerini test edebilirsiniz (Kredi kartı gerektirmez).