Amazon dünya çapında milyonlarca işletmeye yeni bir ticaret anlayışı getirmiştir. Satıcıların bu platformda ürün listelemelerinden, müşteri desteğine kadar birçok hizmet için Amazon kılavuzları bulunmaktadır.

Fulfillment by Amazon (FBA) ile Amazon, işletmelerin kargo anlayışlarını tamamen değiştirmiştir. Klasik kargolamaya yeni bir boyut kazandırmıştır. Peki FBA gönderim nedir ve nelere dikkat edilmeli bu yazımızda bu konuyu detaylıca ele alacağız.

Amazon FBA yani uzun adıyla (Fulfilled by Amazon), Amazon’un depolarına gönderilen ürünlerle ilgili paketleme, kargolama, satış sonrası destek ve geri iade işlemlerini belli ücret karşılığı Amazon’un yaptığı sistemdir.

amazon_etsy_ebay_shopify_ürün_bulma_arbitraj_mysys

Sizin için yardımcı olacak araçlarımıza sitemizden göz atarak sizde bu sektörde kolay ve rahat kazanımlar elde edebilirsiniz.

Öncelikle Amazon’da satış hesabınızı oluşturdunuz ve ürün listelemelerinizi yaptınız. Ürünlerinizi hazırladınız ve size sadece onları sevk etmek ve siparişleri işlemek kalıyor.

Amazon, satıcıların yerine getirmesi gereken standartlara sahip olduğu için Amazon FBA’ya gönderim konusunda katı kurallara sahiptir. Kılavuzların devreye girdiği yer burası. Bu tür talimatlar, Amazon FBA’ya nasıl ürün gönderileceğini bilmeyen kişiler için çok yararlı olmaktadır.

Gönderinin iade edilmesini, ürünün hasar görmesini, zaman ve para israfını önlemek için Amazon’un gerekliliklerine uymak çok önemlidir. Kılavuzlarda paketleme, etiketleme ve ürün gönderimi konusunda detaylı bilgiler bulunmaktadır. Bu konular genel olarak;

1. Paketlemede Nelere Dikkat Edilmeli?

Amazon paketleme konusunda bazı gerekliliklerin sağlanmasını istemektedir. Amaç; ürünlerin dikkatli bir şekilde saklanmasını sağlamaktır. Bu kapsamda;

a. Paketleme için uygun bir kutu kullanın.

Sağlam kanatları olan altı kenarlı bir kutu şarttır. Eski kutuları yeniden kullanmak mümkündür ancak kafa karıştıran işaretlerin veya önceki nakliye etiketlerinin kalmadığından emin olun. Alım veya teslimattaki gecikmeleri azaltmak için uygun boyutlarında kutular önerilir.

b. Uygun etiketleri yapıştırın.

Adres etiketi teslimat ve iade bilgileriyle birlikte eksiksiz olmalıdır. Kutunun her iki tarafının üst orta kısmında bir etiket olmalı ve her kutunun bir etikete ihtiyacı vardır. Paketleme gereksinimlerinin yanı sıra Amazon Lojistik etiketi gereksinimleri de bulunmaktadır.

c. Ürünleri dikkatlice paketleyin.

Ürünler ayrı ayrı sarılmalı ve kutu sallandığında hareket etmemelidir. Bunu sağlamak için, ürünler ile kutunun içi arasında en az 5 cm tampon olmalıdır. Paketi sabitlemek için güçlü bir nakliye bandı kullanın.

Köpük şeritler, strafor, kıyılmış kağıt veya buruşuk sargı gibi ambalaj kullanmayın. Önerilen koruyucu ambalaj malzemeleri, baloncuklu sargı, şişirilebilir hava yastıkları veya polietilen köpük kaplamadır.

ç. Kutuları sıkıca bantlayın.

Tüm kutulu gönderiler güvenli ve sıkı bir şekilde kapatılmalıdır. Aksi takdirde ürünün kurcalandığından şüphe duyulmasına sebebiyet verecektir. Kutuların kenarları bir dereceye kadar basınca dayanabilmelidir.

2. Etiketler Nasıl Yazılmalı?

Paketleri ve ürünleri doğru şekilde etiketlemek çok önemlidir. Bu husus zamandan ve paradan da tasarruf sağlar. Yanlış etiketler, Amazon deposunda gecikmelere ve hatta ek ücretlere neden olabilir.

Satıcı hesabınızdaki Amazon FBA sistemi, gönderi için etiketler oluşturacaktır. Bireysel ürünler kendi barkodlarıyla etiketlenmelidir. Aynısı kutular için de geçerlidir. Başka barkod olmamalıdır.

İnsanlar genellikle Amazon FBA kargo etiketlerini nasıl yazdıracaklarını merak ederler. Etiketlemede önemli hususlardan biri de etiketlerin solmaması gerektiğidir. Aksi halde sorunlara neden olabilir. Bundan emin olmak için lazer jet yazıcılarla barkod etiketlerini yazdırabilirsiniz.

15-30 kg’lık kutuların da “ağır” olarak etiketlenmesi ve bunun kutunun her açısından görülmesi gerektiğini unutmayın.

Çoklu torbalar ürünleri korumak için de kullanılabilir, ancak bunların da özel etiket gereklilikleri vardır. En az 5 inç (1.97 cm) açıklığı olanlar olası boğulma için uyarmalıdır. Doğru yapılmadığı takdirde ürünün yeniden paketlenmesi ihtiyacını riske atabilecek katı bir düzenlemedir. Bebekler ve çocuklar plastik poşeti oyuncak sanabilir ve bu tehlikeli olabilir.

Etiketlerin punto boyutu için karşılık gelen gereksinimleri de vardır:

  • 29 inçten (11.41 cm) küçük bir çanta için baskı boyutu en az 10 punto olmalıdır.
  • 30-39 inç (11.81 cm – 15.35 cm) için baskı boyutu en az 14 punto olmalıdır.
  • 40-59 inç (15.75 cm – 23.23 cm) torbalar için en az 18 punto gereklidir.
  • 60 inç (23.62 cm) ve üzeri çantalar için baskı boyutu en az 24 punto olmalıdır.

3. Ürün Gönderimi nasıl yapılmalı?

Amazon, dünya genelinde 175’ten fazla sipariş karşılama merkezine sahiptir. Bunların çoğu Kuzey Amerika ve Avrupa’da bulunmaktadır.

Amazon satıcı hesabında kargo planınızı oluşturduğunuzda, kutuların sevk edilmesi gereken konum otomatik olarak oluşturulur. Her Amazon Lojistik siparişi farklıdır, dolayısıyla konum her zaman aynı değildir.

Bir Amazon FBA gönderisinin bir Amazon Lojistik merkezine teslim edildikten sonra işlenmesi genellikle 2-6 gün sürer. Amazon’a gönderilen ürünler birkaç gün içinde taranır ve satışa sunulur.

Ancak, yoğun tatil dönemleri işlem süresinde bazı öngörülemeyen gecikmelere neden olabilir. Kargo durumu Amazon Seller Central aracılığıyla takip edilebilir. Teslimatın ne zaman yapıldığını ve sevkiyatın tam olarak ne zaman teslim alındığını görebilirsiniz.

SONUÇ

MySYS, Amazon FBA kargo göndermelerinde Amazon Lojistik merkezine teslim edilene kadar olan süreçleri sipariş yönetimi modülü ile kolaylaştırmaktadır.

Yeni gelen siparişler için: anlaşmalı kargo firmalarınızın sitelerine gitmeden, tek tuşla kargo etiketi alabilir, siparişi Amazon nezdinde yine aynı sayfadan kapatabilirsiniz. İsterseniz siparişlerinizi teker teker, isterseniz çoklu seçimle toplu olarak, kargo etiketi alabilir, siparişleri kapatabilir ve sipariş faturalarını logonuzla ve ürünlerin bulunduğu raf numarasıyla birlikte çıktı alabilirsiniz.

MySYS sipariş geldiği anda gönderim maliyeti en uygun kargo firmasını belirleyerek size teklif olarak sunar. Dilerseniz farklı bir şirketle de kargolayabilirsiniz.  MySYS bu seçiminizi hatırlar ve sonraki siparişte tek tuşla işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Bol kazançlı günler dileğiyle…

Dilerseniz Arbitraj Analiz ve Chrome Eklentisinden oluşan MySYS Analiz Free paketini ücretsiz deneyebilir ve ürün bulma, listeleme yeteneklerini test edebilirsiniz (Kredi kartı gerektirmez).

MySYS yazılımları hakkında ücretsiz detaylı bilgi almak için bizim ile buradan iletişime geçebilirsiniz.