El emeği olan, kârlı olabilecek bir ürününüz var ve bunu Etsy’de pazarlamak istiyorsunuz. Bir mağaza açtınız ve ürünün tüm özelliklerini en ince ayrıntısına kadar yazdınız. Ama çektiğiniz ürün fotoğrafları çok amatörce. Ne yazık ki ürünü sizden başkası takdir etmez.

Kullanıcıların ilgisini çekmeniz için sunumu da iyi yapmalısınız. İyi bir tanıtım için bilmeniz gereken sihirli kelime “image optimization”. Türkçe olarak SEO uyumlu görsel düzenleme diyebiliriz.

mysys_image_optimization

 

Sizin için yardımcı olacak araçlarımıza https://mysys.com/ adresinden göz atarak sizde bu sektörde kolay ve rahat kazanımlar elde edebilirsiniz.

Sipariş vermek isteyenler ürüne dokunamadıkları için ikna olmakta zorluk çekeceklerdir. Sadece ekran başında dünyanın başka bir ucundan ürün almak takdir edersiniz ki zordur. Para kısıtlı bir varlık. En iyi ve kullanışlı ürünü en ucuza almak, alıcıların öncelikli hedefi.

Ürünün kaliteli ve kullanışlı olduğunu da ancak detaylı olarak hazırlanan görseller ve videolar anlatır.  Albenisi olan görselleri hazırlamak için göz önünde bulundurmanız gereken püf noktaları sizler için sıraladık.

1. Öncelikle yüksek çözünürlüklü olmalı

İnsanlar yazılandan çok gördüklerine inanırlar. Kaliteli ve çözünürlüğü yüksek görseller ürünü çok daha etkili anlatır. Etsy için görsellerde önerilen boyut, görüntünün kısa tarafı için en az 2000 piksel ve 72 PPI çözünürlüktür.

Standart ölçülerin verilmesinin nedeni, ürünler listelenirken sağ sol üst ve alt kısımlarından kırpılmış şekilde görünmesini önlemek ve görüntü kalitesini bozmamaktır. Mini görseller için önerilen boyut ise 1600 x 213 pikseldir.

Fotoğraflarınızın boyutlarının 1 MB’den büyük olmamasına dikkat edin, aksi takdirde internet bağlantısı yavaş olan müşteriler yüklemeyi tamamlayamayabilir.

2. Zoom yapılabilmeli

Ürünün en ince detaylarını göstermek için zoom kullanılmalıdır. Detaylarda gizli olan güzellikleri daha kolay bir şekilde sunabilirsiniz. Bu da ürününüze olan güveni artıracaktır.

Profesyonel fotoğraf makinesi ile birlikte tripod kullanarak bu tip özellikleri elde edebilirsiniz. Tripod hem zoom yapmanızı kolaylaştıracak hem de el titremesi nedeniyle oluşacak bulanıklığı (flu resim) engelleyecektir. Her yönden çekilmiş ve zoom özelliği olan görseller müşterilerinizin daha fazla ilgisini çeker.

3. Net ve pürüzsüz arka plana sahip olmalı

Ürün görsellerini çekerken mümkünse lightbox fotoğraf stüdyosu kullanın. Dikkatle incelerseniz Etsy’de bestseller olmuş bütün mağazaların ürünlerinin arka planı (background) çok net ve pürüzsüzdür. Ürünleri öne çıkaran ve albenisini artıran bu özellik lightbox sayesinde elde edilir.

E-ticarette uzun vadeli planlarınız varsa katlanabilir lightbox fotoğraf stüdyosu edinmeniz satışlarınızı artıracaktır. Çok net ve pürüzsüz görseller için bir fotoğraf stüdyosundan veya profesyonel bir fotoğrafçıdan da destek alabilirsiniz.

4. Ürün bir konsept veya senaryo içinde sunulmalı

Görsellerinizi bir konsept içinde sunarsanız daha alımlı olur. Etsy 12 adet görsel yüklemenize izin vermekte. Sade fotoğrafların yanında konsept fotolara da yer verin. Konsept oluşturmak için bestseller olmuş mağazaların görsellerinden fikir edinebilirsiniz.

Konsept veya bir senaryo dahilinde sunulan görseller alıcıların ilgisini çekebilir ve ürünlerinize talebi artırabilir. Ürünün boyutlarını elbette ki açıklamalar bölümünde yazacaksınız ancak bunun yanında müşterinin zihninde yer etmesi için bilinen bir cisimle birlikte veya elinizde tutarak fotoğraflayın.

Böylece alıcıların zihninde boyutu ile ilgili olarak oran ve büyüklük algısı oluşur. Ürünlerinizin bir model/manken tarafından sunulması da etkili bir yöntemdir. Kullanıma ilişkin adım adım çekilmiş resimler kullanıcılara kolaylık sağlar. Unutmayın, bu ürünü onlar muhtemelen ilk defa kullanacaklar.

5. Video ile desteklenmeli

Etsy size 5-15 saniye uzunluğunda video yükleme hakkı vermekte. Liste başına yalnızca bir video ekleyebilirsiniz. Sesli olarak kayıt yapsanız bile videolar yüklendikten sonra ses özelliği olmayacaktır. Videolar, 100 MB büyüklüğünde ve MP4, MOV, FLV, AAC, AVI, 3GP, MPEG formatlarında olmalıdır.

Görüntülerin en az 1080 piksel çözünürlükte olması istenmekte. Bu detayı gözden kaçırmayın!  Videolarınıza mockup özelliği de eklerseniz, müşterileriniz hareketli olarak değişik alternatifleri görme imkânına sahip olur. Bu sayede sipariş alma ihtimaliniz artar.

Mockup özelliğini photoshop kullanarak yapabilirsiniz. İsterseniz de Canva, Placeit ve Mockup Editor gibi ücretli uygulamalar ile de kolayca bu özelliği ekleyebilirsiniz.

 SONUÇ

Kârlı bir ürün, detaylı açıklama ve güzel görseller. E-ticarette ürününüzü görseller yoluyla tanıtmak ürünü üretmek kadar önemli. Bu konuda göstereceğiniz en ufak bir zafiyet satışlarınızı doğrudan etkileyecektir. Gerekirse birkaç açıdan birçok foto çekin ve arkadaşınızdan veya eşinizden yorum alın.

Aldığınız fikirler sayesinde en güzel ve albenisi en yüksek görselleri yükleyin. Görseller ve videolar sizin vitrininizdir. Sunumunuzu ne kadar güzel yaparsanız o kadar sipariş alırsınız. Görselleriniz için title ve description bölümlerine açıklamalar eklemeyi unutmayın. Burada kullanacağınız anahtar kelimeler sayesinde arama motorunda önde çıkarsınız.

Önemli içeriklerimizi ve MySYS’e her geçen gün kazandırdığımız yeni özellikleri takip edebilirsiniz.

Bültenimize abone olmayı ve sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın. Bol kazançlı günler…

Dilerseniz Arbitraj Analiz ve Chrome Eklentisinden oluşan MySYS Analiz Free paketini ücretsiz deneyebilir ve ürün bulma, listeleme yeteneklerini test edebilirsiniz (Kredi kartı gerektirmez).

MySYS yazılımları hakkında ücretsiz detaylı bilgi almak için hemen bizim ile  https://mysys.com/iletisim/ linkinden iletişime geçebilirsiniz.