Kara Cuma, ABD’de geleneksel olarak bir tatil olan Şükran Günü tatilinden sonraki günü ifade eder. Genellikle özel alışveriş fırsatları ve büyük indirimlerle dolu bir gündür ve tatil alışveriş sezonunun başlangıcı olarak kabul edilir.

Kara Cuma’da yapılan satışlar ekonomistler için ülkenin genel ekonomik durumunu gösteren bir turnusol kağıdı ve ortalama bir Amerikalının isteğe bağlı harcamalara olan güvenini ölçmenin bir yolu olarak düşünülür.

Mağaza sahipleri, Kara Cuma satışlarını planlamak için bütün bir yılı çalışmaktadırlar. Bu günü, stoklarda en düşük fiyatları ve bu güne özel hediyeler gibi ürünlerde indirimler sunmak için bir fırsat olarak değerlendirilir.

amazon_etsy_ebay_shopify_ürün_bulma_arbitraj_mysys

Sizin için yardımcı olacak araçlarımıza sitemizden göz atarak sizde bu sektörde kolay ve rahat kazanımlar elde edebilirsiniz.

Bu yıl 25 Kasım’da icra edilen Kara Cuma’da online alışveriş yapanlar, daha yüksek fiyatlar veya durgunlukla ilgili endişelere rağmen rekor kıran bir Kara Cuma olmuştur. ABD’deki en büyük 100 online perakendecinin %85’inden fazlasını takip eden Adobe Analytics’e göre, tüketiciler online alışveriş yaparken 9,12 milyar dolarlık rekor bir harcama yaptı.

Bu, bir yıl öncesine göre %2,3’lük bir artış anlamına geliyor ve 2020’de bir önceki online Kara Cuma satış rekoru olan 9,03 milyar doları aşmıştır. Şirketin 2022 Alışverişi Trendleri ve Analizleri Raporuna göre, geçen yıl %44 olan online satışların yaklaşık yarısı (%48) akıllı telefonlar üzerinden yapıldı.

Rekor kıran harcama, tüketicilerin online olarak her yıl yaklaşık %2,9 artışla tüm zamanların en yüksek değeri olan 5,29 milyar doları ödediği Şükran Günü alışverişinin güçlü bir gününün hemen ardından geliyor. Adobe’ye göre, alışveriş yapanlar genellikle internette günde yaklaşık 2 ila 3 milyar dolar harcıyor.

Adobe Analytics, ayrıca 01 Kasım-31 Aralık arasındaki toplam online satışların bu yıl %2,5 artış olması beklenmekte. Satışlarda elektronik ürünler, geçen ayın ortalama gününden %221 daha fazla satın alma ile en çok tercih edilen ürün olmuştur.

Ayrıca Oyuncaklar (%285 artış), akıllı ev ürünleri (%271 artış), egzersiz ekipmanları (%218 artış) ve ses ekipmanları (%230 artış) da önemli oranda artış göstermiştir.

Bunların yanında drone’lar, Apple MacBook’lar ve elektrikli süpürgeler ve Airwrap saç şekillendiriciler dahil Dyson ürünlerinin çok satıldığı görülmüştür.

Oyuncak kategorisinde öne çıkan ürünler arasında Fortnite ve Roblox oyuncakları, Bluey oyuncakları, Funko Pop! figürinler ve Disney Encanto oyuncakları. Her ikisi de popüler satın alınan Microsoft Xbox Serileri X ve Sony PlayStation 5 ile FIFA 23, NBA 2K23 ve Pokmonn Scarlet&Violet gibi oyunlarla video oyun konsolları da revaçta.

Ek olarak, güçlü indirimler, enflasyondan bıkmış tüketicileri sepetlerine daha fazla ürün koymasına neden oldu. Bu sebep ortalama sipariş hacmi %12 artırmıştır. Özellikle oyuncaklar, %33′e varan indirimlerle önemli bir talep görmüştür.

Bununla birlikte mobil alışverişin de bu yıl rekor seviyeye ulaştığını ve Şükran Günü’ndeki Amazon başta olmak üzere bütün platformlardaki online satışların %55’ini akıllı telefon satışlarının oluşturduğunu belirtti. Şirketin tahminine göre, bu satışların toplam Kara Cuma satışlarının %53′ünü oluşturması bekleniyor.

Ülkemizde, Kasım ayında gerçekleştirilen “Süper İndirim Günleri” ve “Efsane Günler” uygulaması bulunmaktadır. Kara Cuma’dan esinlenen bu indirimler gelenekselleşmiştir. Trendyol tarafından yapılan açıklamada 2 milyar liranın müşterinin cebinde kaldığı bildirilmiştir. Kasım kampanyalarında 2 milyona yakın üründe yüzde 50 ve üzeri indirimler uygulanmıştır.

amazon_etsy_ebay_shopify_ürün_bulma_arbitraj_mysys

Bu dönemde 11 milyon müşteri 127 bin farklı satıcının 71 milyondan fazla ürünle buluşmuştur. Kampanya döneminde indirim yapan işletmelerin satışları normal zamana göre 4 kat artmıştır.

Trendyol web sitesine 1 milyarı aşkın ziyaret gerçekleşirken, günlük aktif müşteri sayısı 25.6 milyona ulaştığı bildirilmiştir. İstanbul, Ankara, İzmir dışında en çok satış yapılan 3 il Kocaeli, Gaziantep, Bursa olurken, en fazla siparişin verildiği 3 il ise Bursa, Antalya, Kocaeli olmuştur.

amazon_etsy_ebay_shopify_ürün_bulma_arbitraj_mysys

Hepsiburada ise 30 milyon ürün sipariş edildiğini ve yaklaşık 1 milyar liraya yakın tasarruf edildiğini bildirmiştir.

SONUÇ

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de coşkuyla karşılanan “indirim günleri” satıcıların daha önceden hazırlıklı olmaları ve bir düzen içinde süreci yönetmeleri gereğini tekrar ortaya koymuştur.

Bu çılgınlıktan en fazla kazanç sağlayanlar öncesinde gerekli stoğunu yapmış ve kargo şirketlerinin yoğunluğunu düşünerek ürünlerini o ülkelerdeki ara depolarda muhafaza eden satıcılar olmuştur.

Siz de MySYS’i kullanarak bir düzen içinde süreci yöneten kolay, hızlı ve kârlı sonuçlar veren satışlar yaparak kazançlarını artıran satıcılardan olabilirsiniz.

MySYS ile ürünün Amazon güncel satış fiyatlarını anlık öğrenerek satış politikalarını geliştirebilirsiniz. Bununla birlikte rakip sayısını ve onların stoklarını da rahatça analiz ederek e-ticarete bir adım önde başlayabilirsiniz.

MySYS stok senkronizasyonu sayesinde herhangi bir pazaryerinde satılan bir ürün diğer mağazaların stoklarından da düşerek stoklarını kolayca yöneten kullanıcılarımız gibi tek panelden tüm mağazalarınıza ilişkin stoklarınızı yönetebilirsiniz.

Kullanıcılarımız  MySYS GLOBAL sayesinde ürünlerini o ülkeye uygun fiyata ve güvenli olarak göndererek kargo şirketlerinin yoğunluğundan en az şekilde etkilenmişlerdir. Bunların yanında iadeler, stoklar ve depolama ile ilgili diğer hususları da rahatça yönetebilmişlerdir.

Kara Cuma benzeri yoğun alışveriş günlerine planlı bir şekilde hazırlanmak ve karşılaşılabilecek sorunların minimuma indirebilmek için MySYS ailesi olarak size çözümler üretmeye devam ediyoruz.

MySYS araçları ile bütün süreçler boyunca faaliyetlerinizi tek ekrandan kolayca yönetebilmeniz için herkes için kolay e-ticareti yönetim sistemleri tasarlıyoruz. MySYS ile yurtiçinde kolaylıkla çok satan ve kârlı ürünleri bulabilir, yurtdışı pazar yerlerinde satarak döviz kazanabilir, tüm e-ticaret mağazalarınızı tek sistemde yönetebilirsiniz.

Bol kazançlı dileriz.

Dilerseniz Arbitraj Analiz ve Chrome Eklentisinden oluşan MySYS Analiz Free paketini ücretsiz deneyebilir ve ürün bulma, listeleme yeteneklerini test edebilirsiniz (Kredi kartı gerektirmez).

MySYS yazılımları hakkında ücretsiz detaylı bilgi almak için bizim ile buradan iletişime geçebilirsiniz.