Ülkemizde dolar kurunun hızla yükselmesi nedeniyle yurtdışına online ticaret popüler hale gelmiştir.  Türkiye’de N11, Trendyol, Hepsiburada, Boyner ve Morhipo gibi pazaryerlerinden uygun fiyata ürünler bulup, yabancı pazaryerlerinde dolarla satmak çok rağbet görmekte.

Online arbitraj nedir diye sorsanız E ticaret literatüründe cevabı tam olarak bu diyebiliriz. Yani bir pazaryerinde uygun fiyata bulduğun bir ürünü başka bir pazaryerinde güzel bir fiyata satmaktır.  Diğer bir ifadeyle fiyat farkını avantaja dönüştürmektir.

Bir de retail arbitraj modeli var. Bu ise bir tedarikçiden aldığınız ya da farklı kaynaklardan derlediğiniz uygun fiyatlı ürünleri Amazon’da listelemek olarak tanımlanabilir. Bu konuyu başka bir yazımızda etraflıca anlatırım. Şimdilik online arbitraj modelini incelemeye devam edelim.

Online arbitraj modelinde markalı ürün de satabilirsiniz. Dünya çapında bilinen marka ürünleri Türk pazaryerinde uygun fiyata alıp Amazon’da satarak da kâr elde edebilirsiniz. Örneğin, Türkiye’den 20 TL’ye alacağınız markalı bir ürünü Amazon’da 20 dolara satılabilirsiniz.

Doların 16 TL olduğunu göz önüne aldığınızda, aradaki kur farkı nedeniyle ciddi bir kâr elde edebilirsiniz. Ancak marka ürünlerin satışında Amazon bazen fatura veya yetki belgesi isteyebiliyor bu hususa dikkat edin.

Turk_pazaryerleri

 

Sizin için yardımcı olacak araçlarımıza https://mysys.com/ adresinden göz atarak sizde bu sektörde kolay ve rahat kazanımlar elde edebilirsiniz.

Peki online arbitraj yukarıda anlatıldığı kadar kolay mı? tabii ki hayır.  Kendi içinde öğrenmeniz gereken bir sistematiği var elbette. Kısaca değinelim;

1. Online Arbitraj için Neler Gerekli ?

Öncelikle Amazon da veya eBay’de bir hesabınız olmalı. Bu hesap ile N11, Trendyol, Hepsiburada, Boyner ve Morhipo gibi siteleri MySYS programı ile birbirine bağlayabilirsiniz. Böylece Türk pazaryerlerinde bulduğunuz ürünleri kolay bir şekilde Amazon, eBay, Etsy ve Shopify sitelerinde satabilirsiniz.

Amazon hesabı açmak için youtube veya instagramda bulunan eğitici videolardan faydalanabilirsiniz. İsterseniz ücreti karşılığında sadece bu hizmeti veren firmalar da var tercih sizin.

2. Online Arbitraj Nasıl Yapılır?

Online ticarette en kârlı ürünü keşfedip bunu Amazon mağazanızda listelerseniz yüksek kazançlar sağlayabilirsiniz. Bu ürünleri Türk pazaryerlerinde kendi çabanızla araştırmalar yaparak da bulabilirsiniz. Ancak manuel yapılan bu işlem nedeniyle birçok fırsatı kaçırmanız olası.

Binlerce ürünün bulunduğu bu sitelerde her şeye hakim olmak gerçekten zor. Bu hususu iyi tahlil eden MySYS ekibi, MySYS Chrome Eklentisi ile bu soruna bir çözüm bulmuş.

Bu eklenti sayesinde N11, Trendyol, Hepsiburada, Boyner ve Morhipo alışveriş sitelerden online arbitraj yöntemi ile en uygun ürünleri saniyeler içinde tespit edebilirsiniz.

Tespit ettiğiniz ürünlerin Amazon’da ürün arama sayfasında BSR, tahmini satış adedi gibi birçok temel veriyi ürünlerin hemen altında sergiler, temel hesaplama ve analizleri daha Amazon ürün sayfasındayken yapar.

Fiyat, BSR gibi değerlerinin zamanla nasıl bir değişime uğradığını sergiler, ürünün ve varyasyonlarının tahmini satış adetlerini sunar, Rakip bilgilerini, rakip stoklarını, ürünün diğer ülkelerdeki fiyat/BSR vb bilgilerini sergiler. Bu modül erişilebilecek tüm verileri bir arada ve kolay anlaşılır şekilde sunar.

Böylece zamandan ve emekten tasarruf sağlar. Sonrasında bulduğunuz bu ürünleri otomatik olarak MySYS Toptancı Analizi modülüne aktarabilirsiniz.

3. MySYS Toptancı Analizi ve Online Arbitraj

MySYS Chrome Eklentisi ile tespit edilen ürünler MySYS Toptancı Analizi’ne otomatik aktarılarak istediğiniz kriterlerde analiz edebilirsiniz. Bu analiz sonucunda hangi üründen ne kadar kâr edeceğinizi, kaç adet satabileceğinizi ve hangi dönemlerde bu ürünün en çok sattığı gibi birçok hayati veriye sahip olabilirsiniz.

MySYS Toptancı Analizi ile analize konu ürünlerin alış fiyatlarının yanında alış/satış vergi oranlarınız, FBA/FBM kargo maliyetlerini gibi gider kalemlerinizi ve satış fiyatı hesaplama yönteminizi de tanımlayabilirsiniz. MySYS her bir ürün için Amazon kesinti miktarlarını doğrudan Amazon’dan alarak analize dâhil eder.

Analizi yaparken MySYS; her bir ürünün, mümkün olan her gider kalemini, Amazon Buybox fiyatını ve sizin satış fiyatınızı hesaplar. Analiz detay sayfasında on binlerce ürünü kâr oranı, net kazanç miktarı, tahmini satış adedi, rakip sayısı, Amazon’un satıcı olup olmadığı gibi toplam 100’e yakın veriyi kolay anlaşılır ve yönetilebilir şekilde sergiler.

Burada söz konusu ürün/fiyat listeleri yüzlerce, binlerce ve hatta 100 bini aşkın sayıda ürün içerebilir. Bu ürünlere yönelik, manuel olarak günlerce sürecek analiz işlemini dakikalar içinde yaparak, ürünler hakkında toplanabilecek tüm verileri görsel şekilde listelemeyi, bunlar içinde dilediğiniz verileri filtreleyebilmeyi ve” kârlı”/“ticarete uygun” ürünleri belirlemeyi mümkün kılar.

Dilediğiniz filtreleri kullanarak kârlı ürünleri saniyeler içinde bulabilirsiniz. İsterseniz son kararınızı MySYS Chrome Eklentisi desteğiyle doğrudan Amazon ürün sayfasında satıcıları, satıcı stokları, ürün varyasyon satış fiyatları, varyasyon tahmini satış adetleri vb. inceleyerek nihaî satış kararlarınızı alabilirsiniz.

SONUÇ

Online ticaret sitelerindeki büyük veriyi faydalı bilgiye dönüştürmek için, MySYS size büyük kolaylıklar sağlamakta. Birkaç saniye içinde sizlere istediğiniz doneleri sağlayarak az zamanda binlerce ürünü analiz edebilirsiniz. Sistem size renk kodlarıyla da yardımcı olmakta. MySYS’in sahip olduğu teknolojik imkânlar ile kazancınızı katlayabilirsiniz. E-ticarette altın değerindeki bilgiler birkaç tıkla elinizin altında. Şimdiden bol kazançlar.

Önemli içeriklerimizi ve MySYS’e her geçen gün kazandırdığımız yeni özellikleri takip edebilirsiniz.

Bültenimize abone olmayı ve sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın. Bol kazançlı günler…

Dilerseniz Arbitraj Analiz ve Chrome Eklentisinden oluşan MySYS Analiz Free paketini ücretsiz deneyebilir ve ürün bulma, listeleme yeteneklerini test edebilirsiniz (Kredi kartı gerektirmez).

MySYS yazılımları hakkında ücretsiz detaylı bilgi almak için hemen bizim ile  https://mysys.com/iletisim/ linkinden iletişime geçebilirsiniz.