Arbitraj kelimesi ülkemizde yeni yeni keşfedilen bir kavram. Özellikle e ticaret yapan kişiler tarafından kullanılan bir jargon da diyebiliriz. E ticarete ilgi duyan ve başlamak isteyenler için kısaca tekrarlayalım bu terimi.

Arbitraj;  Bir ürünü online mağazalardan sipariş ederek veya marketlerden fiziki olarak alıp sonrasında daha pahalı bir şekilde başka alışveriş sitelerinde satmaktır. Amaç bu alım satımdan olabildiğince kâr elde etmektir.

amazon_etsy_ebay_shopify_ürün_bulma

 

Sizin için yardımcı olacak araçlarımıza sitemizden göz atarak sizde bu sektörde kolay ve rahat kazanımlar elde edebilirsiniz.

1. Online ve retail arbitraj nedir?

Bu noktada online arbitrajdan ve retail arbitrajdan da kısaca bahsetmekte yarar var. Tanımlama yaparken online ve fiziki ifadeleri dikkatinizi çekmiştir. Online arbitraj bir ürünü online mağazalardan bulup ara depo hizmeti ile alıcı adrese ürünü göndermek şeklinde tanımlanabilir. Özellikle marka ürünlerde çok kullanılır.

Online arbitraj ürün bulma konusunda ülkemizde faaliyet gösteren n11, Trendyol, Hepsiburada, Boyner ve Morhipo gibi sitelerde ürün araştırması yapabilirsiniz.

Retail Arbitraj ise yine bu sitelerden, tanıdığınız toptancılardan veya yakınınızda bulunan mağazalardan uygun ürünleri bulup, bunları fiziki olarak temin ederek kargo yoluyla alıcılara göndermek olarak tanımlanır.

Retail arbitraj ürün bulma hususunda ise özellikle toptancılar ile uygun fiyata anlaşmak önemli. Unutmayın ürünü alırken kazanırsınız. Retail arbitraj kârlı ve çok satan ürün bulma çalışmalarında iyi araştırma yapmak oldukça önemli.

Peki yukarıda saydığımız sitelerden ürün seçim bu kadar kolay mı? Elbette hayır. Bu sitelerde binlerce ürün satışa sunulmakta. Ayrıca renk, model ve numara varyasyonlarını da hesaba katarsanız manuel olarak bu işin altından kalkmak neredeyse imkânsız diyebiliriz.

Korkmayın, hevesinizi kaçırmak için söylemedim bunları. Çözümünden de bahsedeceğim.

2. Arbitrajda Kolay ürün bulma nasıl yapılır?

Günümüzün gelişen bilgisayar teknolojisi bu noktada hayatımıza girmekte. Ürün bulma programı olarak MySYS, kârlılık analizleri konusunda eticaret yapanlara kolaylıklar sağlayan bir uygulamadır.

Özellikle online ürün satışı konusunda çok maharetli. Birkaç dakika içinde bu saydığımız siteleri taramakta ve amazonda satılabilecek ürünler saniyeler içinde ekranda listelenmekte. MySYS birkaç tane modüle sahip. Bu modüllerin her birinin ayrı bir işlevi var.

Örneğin Chrome Extension modülü yukarıda bahsettiğimiz siteleri tarayarak ürün bulma işlevi var. Toptancı Analizi modülü ise chrome extension modulünün tespit ettiği ürünleri 100’e yakın veri üzerinden analiz ederek sonuçları kolay anlaşılır ve yönetilebilir bir şekilde sergilemekte.

Bu 100’e yakın veri başlığı altında; Amazon Buybox fiyatı, kâr oranı, net kazanç miktarı, tahmini satış adedi, rakip sayısı, Amazon’un satıcı olup olmadığı ayrıca ürünü satan diğer satıcılar, bunların stokları, ürün varyasyon satış fiyatları ve varyasyon tahmini satış adetlerini sayabiliriz.

Bütün başlıkları detaylıca incelemek isterseniz buradan ücretsiz üye olarak 1 ay boyunca inceleyebilirsiniz. Üstelik ücretsiz üyelik için kredi kartı bilgelerinizi vermek zorunda değilsiniz.

İçinde bulunduğumuz ekonomik zorluklardan kurtulmanın biri de global ölçekte e ticaret yapmak. Bunun için önce ülkemizde bir saha çalışması yapmanız şart. Hem online arbitraj kârlı ürün bulma hem de retail arbitraj kârlı ürün bulma konusunda MySYS’in yetenekleri kârlı ve çok satan ürünleri hızlı şekilde analiz etmenizi sağlar.

MySYS; tüm verileri tek ekrandan kolayca yönetebileceğiniz, istediğiniz verileri seçip bu veriler doğrultusunda analiz yapabileceğiniz basit bir arayüz ile e-ticaretinizi kolaylaştırıyor. Filtreleme özelliği ile sezonluk ürünleri hızlıca tespit edebilirsiniz

3. Quick Notes Özelliği

Chrome Extension’ın muhteşem bir özelliğinden daha bahsetmek gerekirse “Quick Notes” olarak tanımlanan bu özellik sayesinde online arbitraj kârlı ve çok satan ürün bulma artık çok basit.

Amazon hesabınızı MySYS uygulamasına entegre ettikten sonra n11, Trendyol, Hepsiburada, Boyner ve Morhipo gibi online ürün satış siteleri aracılığıyla bulduğunuz bir ürünün MySYS Quick Notes özelliği sayesinde aynı ürünün Amazon sayfasındaki bütün bilgilerini görebiliyorsunuz.

Daha detaylı anlatmak gerekirse amazon’un sayfasında iken herhangi bir ürünün üzerine tıkladığınızda dikdörtgen şeklinde Quick Notes ekranı önünüze gelmekte. Bu şeklin içinde “calculator”, “stocks”, “marketplaces”, wishlist” ve “variations” alt başlıkları bulunmakta.

Calculator başlığı altında ürünün alış fiyatını giriyorsunuz ayrıca satabileceğiniz fiyatı giriyorsunuz uygulama size ne kadar kar edeceğinizi bildiriyor. Bunu hesaplarken vergileri, komisyonları ve diğer bütün giderleri hesaba katıyor.

Ayrıca 30 ve 90 günlük satış rakamlarının bilgisini de size vermekte. İlgili bilgileri uygulama üzerinde görmek için  buraya  tıklamanız yeterli!

Stocks başlığı altında ise bu ürünü satanların stoklarını, satış fiyatlarını ve satıcı puanlarını görebilirsiniz. Böylece bu ürün bazında rekabeti tahmin edebilirsiniz.

Marketplaces ise ürünün diğer ülkelerdeki fiyatı, satıcı sayısı ve BSR’ını göstermektedir. Bu özellik ile birçok fırsatı herkesten önce keşfedebil, e-ticarette rakiplerinizin sahip olmadığı bilgiye sahip olarak onlardan daha önde olmanızı sağlar!

Wishlist özelliği ise bildiğimiz “sepetim” özelliği gibidir. İlgilendiğiniz ve kâr getireceğine inandığınız ürünleri kaydetmeye yarar. Daha sonra tekrar dönüp analiz etmeniz için.

Variations özelliği ise başka yerde bulamayacağınız bir ayrıcalık sunmakta Bu özellikten bahsetmek gerekirse; günlük hayatta ürünleri yalnızca tek başlık altında değerlendirmemek gerekir.

Aynı ürünün talep gören renkleri veya modelleri olabilmekte. Siz başka uygulamalarda satış adetleri olarak toplam satış adedini görürsünüz. Ancak ürünün hangi renginin veya ayakkabı örneğinde olduğu gibi hangi numarasının fazla sattığını göremezsiniz.

MySYS; ürün rengine ve bedenine göre ayrıntılı analiz yaparak hangisinin daha fazla sattığını tespit eder. Variations başlığı altında size, ürünün hangi renginin veya hangi bedeninin fazla sattığını direkt Amazon’un kendi sayfasından alarak önünüze koymakta.

Böylece siz de ürünün hangi varyasyonundan fazlaca temin etmeniz gerektiğini kolayca görebilirsiniz. Sizleri satmayan varyasyonlara gereksiz yatırım yapmaktan ve satılmayan ürünün depo maliyetlerinden kurtarır. Daha yüksek kâr getiren ürün satışa sunarak yüksek gelir elde etmenize yardımcı olur!

SONUÇ

Günümüzde hızla gelişen e ticareti yakalamak istiyorsak ve e ticaretin nimetlerinden maksimum derecede faydalanmak istiyorsak MySYS gibi ürün bulma yazılımları hakkında detaylıca araştırma yapmak lazım.

MySYS’in ürün bulmadaki becerisi hakkında bir benzetme yapmak gerekirse; tarlasını sürmek isteyen bir çiftçinin traktör kullanması ile karasaban kullanması gibidir. Elbette karasaban da tarlayı sürebilir, ancak traktörün verdiği kolaylık, kazandırdığı zaman ve faaliyetteki verimliliği ile kıyas dahi edilemez.

E ticarette manuel ürün arama ile kıyaslandığında MySYS sizin traktörünüz gibidir. Manuel yöntemlerin uzun ve zahmetli süreçlerinde elde edeceğiniz bilgiden çok daha fazlasını ve sadece birkaç dakika içinde önünüze koyar. Zamanınız size kalır. Şimdiden keyifli ve bol kazançlar.

Dilerseniz Arbitraj Analiz ve Chrome Eklentisinden oluşan MySYS Analiz Free paketini ücretsiz deneyebilir ve ürün bulma, listeleme yeteneklerini test edebilirsiniz (Kredi kartı gerektirmez).

MySYS yazılımları hakkında ücretsiz detaylı bilgi almak için bizim ile buradan iletişime geçebilirsiniz.