E-ticaret yapan herkesin en büyük problemi satış sayılarını artırmaktır. Satışları artırmanın en kısa yolu ise bilinir olmaktır. Peki bilinir olmak için ne yapmalı. Klasik ticarette başarılı olmuş kişilerin bir altın kuralı vardır: Kazandığın paranın onda dokuzunu tekrar reklama yatır.

mysys_satis_artirma

 

Sizin için yardımcı olacak araçlarımıza https://mysys.com/ adresinden göz atarak sizde bu sektörde kolay ve rahat kazanımlar elde edebilirsiniz.

Günümüzde gelişen teknolojiyi ve sosyal medyayı reklam amaçlı nasıl kullanabiliriz. Diğer bir ifadeyle bilinirliğimizi nasıl artırabiliriz. Sizin için bu konuyu araştırdık. İşte satışlarınızı artıracak 5 etkili yol;

1. Sosyal medyayı etkin kullanın

Günümüzde milyonlarca kişi sosyal medyayı aktif kullanmakta. Milyonlarca insan günün büyük kısmını sosyal medyada geçirmekte. Instagram, facebook, twitter, linkedin ve youtube başta olmak üzere bilgiye çok hızlı ulaşılabilen sosyal medya kanalları bulunmaz fırsat.

Bunlar sayesinde mağazanızın tanıtımını çok kısa sürede yapabilirsiniz. Sosyal medya kullanıcıları, mağazanız ile ilgili içerikleri, haberleri, fotoğrafları ya da makaleleri anlık olarak görebilmekte ve sizi takip listelerine alabilmekte.

Sosyal medyada içerik çok önemlidir. İçerik gerçekten kraldır. İlgi çeken içerikler sayesinde çok kısa zamanda binlerce belki de milyonlarca kişiye ulaşabilirsiniz. Yani kısa zamanda milyonlarca potansiyel müşteri kazanabilirsiniz. Kazancınızı bi tasavvur edin! İnanılmaz değil mi!

Maliyet açısından bakıldığında klasik reklam fiyatlarına göre sosyal medya kanallarını kullanmak gerçekten çok cazip. Bir de dünyadaki herkese ulaştığınızı düşündüğünüzde teknolojinin ne kadar da hayati bir araç olduğunu görebilirsiniz.

Hedef kitlenizi dikkatlice belirleyin. Özellikle bir niş ürün satıyorsanız bütün enerjinizi hedef kitleniz üzerinde kullanabilirsiniz. Sosyal medyanın kullanımı konusunda stratejiler geliştirmeli ve etkin yöntemler uygularsanız bilinirliği artırmak ve doğru kitleye ulaşmak çok daha kolay olacaktır.

2. Influencerlar ile işbirliği yapın

Sosyal medyayı en etkin kullanan kesim kimlerdir diye sorsak, sanırım cevap influencer olur.  İnfluencer kendi internet sayfasında belirli konularda bilgi veren ve binlerce takipçisi olan kişidir. Onlar sosyal medyada kendi markalarını oluşturmuş ve geniş bir kesim tarafından anlık takip edilen kimseler.

Ellerindeki bu olanak ile takipçilerini yönlendirebilme güçleri bulunmakta. İşte bu noktada influencerlar ile mağazaların yolları kesişmekte. Kendilerini sosyal medyada geniş kesimlere tanıtmak isteyen mağazalar, influencerların kapılarını çalmakta ve ürünlerinin tanıtımı için işbirliği yapmaktalar.

İnfluencer pazarlama, hızlıca sonuç almak için çok etkili bir yöntem. Organik büyüme ve etkileşimin artması, hedeflenen müşteri kitlesini çekmek için gerçekten gereklidir. Takipçiler, influencerların söylediklerine güvenirler ve onlardan etkilenirler.

İnfluencerlar takipçilerinin ne istediklerini bilmekte, analiz etmekte ve ona göre yanıt vermekteler. Karar aşamasına gelindiğinde influencerların sözlerine saygı duyulur. İnfluencerlar, paylaşımlarında çok farklı ve ilginç stratejiler izleyebilirler.

Bu nedenle onlara sadece ödeme yapıp ürününüzü doğrudan paylaşmalarını istemeyin. İçeriklerinizi daha etkili hale getirmek için influencerlar ile fikir alışverişi yapın. Onların katkılarını dikkate alın. Unutmayın kitleyi onlar tanımakta.

Onlar ürünü beğenmezlerse doğrudan paylaşmazlar. Eğer paylaşırlarsa takipçileri için inandırıcılıklarını ve güvenilirliklerini kaybederler.

3. E-posta listelerinizi düzenleyin

E-Posta veritabanı oluşturmak, mağazanızın tanıtımında ve hedeflediğiniz kitleye ulaşmada çok etkili yöntemlerden biridir. Masrafsız ve ilgili kitleye doğrudan ulaşılabilmek için çok uygun bir kanal. Bu sayede ürününüzü tanıtabilir ve kampanyalarınız hakkında bilgi verebilirsiniz.

Tüketicilerin %90’ı sevdikleri markadan promosyon ve bilgilendirici e-postalar almak istemekte. İçeriklerinizi mümkün olduğunca kısa ve öz tutun. Birkaç saniye içinde tanıtımızı yapmanız gerekmekte. Bu nedenle dikkatlice ve profesyonelce maillerinizi hazırlayın.

4. Küçük hediyeler verin, kampanya düzenleyin veya indirim yapın

Kendi mağazanızı tanıtmak için sattığınız ürünlerin yanına küçük hediyeler koyabilirsiniz. Maliyeti az ama etkisi büyük olan bu davranış daha sonraki satışlarınız önünü açacaktır. Ayrıca bu davranışınız müşterilerin hoşnut olmasını sağlayacak ve ummadığınız mecralarda reklamınızın yapılmasına neden olabilir.

Tanıtım için en etkili yollardan biri de cazip kampanya düzenlemek ve indirimler yapmaktır. Herkes bir ürünü daha ucuza almak ister. Yalnızca kampanyaları ve indirimleri takip eden kişiler vardır.

Özellikle anneler günü, sevgililer günü gibi “occasion” zamanlarda herkes kampanya veya indirim bekler. Uygun zamanları göz önünde bulundurarak tanıtım stratejinizi ve bütçenizi düzenleyebilirsiniz.

5. Memnun müşteri sayınızı artırın

Birçok kişi veya mağaza daima yeni müşteriler kazanmaya odaklanmaktalar. Şimdiye kadar satış yaptığınız müşterileri elde tutmak da en az yeni müşteri kazanmak kadar hayati bir iş.  Onlar sizin mevcut müşterilerinizdir.

Eğer onları sadık müşteri haline getirebilirseniz, kazancınız katlanarak büyüyecektir. Unutmayın ürünlerinizi potansiyel müşterilere kıyasla mevcut müşterilerinize satma imkânınız çok daha yüksektir.

Mevcut müşterilerinizin memnuniyetini artırmak için bazı stratejiler uygulamanız gerekmekte. Örneğin, geri bildirim ve yorumlara azami dikkat gösterin. Yorumlar müşterileri memnuniyetini ölçmek için hayati önemlidir.

Onların taleplerine veya şikâyetlerine uygun bir dille cevap verin ve en kısa zamanda ilgili soruna çözüm bulun. Gerekirse yeni ürünü ücretsiz göndermek de bu çözümlerden biri.

Gerekiyorsa özür dilemeyi ihmal etmeyin. Kusurlu bir ürün veya fatura hatasında müşteriden özür dileyin. Dikkatinize sundukları için onlara teşekkür edin. Dürüst olduğunuzda ve hatanızı görmezden gelmek yerine kabul ettiğinizde müşterinin size güvenme olasılığı daha fazla olacaktır.

İyi müşterilerinizi daima ödüllendirin. Onlara özel indirimler yapın veya yeni çıkardığınız ürünlerden numuneler gönderin. Şık teşekkür kartları, müşterilerinizi elde tutma konusunda etkili olabilir.

SONUÇ

E-ticarette kazancı artırmak asıl gaye. Bu gayeye ulaşmak için iyi bir ürün bulmak kadar iyi bir tanıtım yapmak da önemli. İyi bir tanıtım ile mağazanızı geniş kitlelere anlatın. Uzun vadeli bir strateji dâhilinde teknolojinin ve sosyal medyanın bütün olanaklarını kullanın. Konunun uzmanı kişi ve kurumlarla işbirliği yapmayı ihmal etmeyin. Ne kadar bilinirlik o kadar kazanç.

Önemli içeriklerimizi ve MySYS’e her geçen gün kazandırdığımız yeni özellikleri takip edebilirsiniz.

Bültenimize abone olmayı ve sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın. Bol kazançlı günler…

Dilerseniz Arbitraj Analiz ve Chrome Eklentisinden oluşan MySYS Analiz Free paketini ücretsiz deneyebilir ve ürün bulma, listeleme yeteneklerini test edebilirsiniz (Kredi kartı gerektirmez).

MySYS yazılımları hakkında ücretsiz detaylı bilgi almak için hemen bizim ile  https://mysys.com/iletisim/ linkinden iletişime geçebilirsiniz.