Çoğu satıcı için yoğun alışveriş sezonu yılın en yoğun ve en kritik zamanıdır. daha önce Amazon’da bir- iki sezon geçirmiş olsalar bile, satıcılar için bu zamanlar “çılgın” olabilir.

Yoğun alışveriş sezonu olarak; Halloween (31 Ekim), Black Friday  (25 Kasım), Cyber Monday (28 Kasım), Christmas (25 Aralık) ve Hanukkah (18 – 26 Aralık)’ı sayabiliriz.

amazon_etsy_ebay_shopify_ürün_bulma_arbitraj_black_friday_halloween_cyber_monday_christmas

Sizin için yardımcı olacak araçlarımıza sitemizden göz atarak sizde bu sektörde kolay ve rahat kazanımlar elde edebilirsiniz.

Bu zamanlardaki satışlar yıllık toplam satışların yaklaşık %20’sini oluşturur. Yoğun sezon hızla yaklaşırken, eticaret yapanlar için yılın en verimli satış süreçleri için hazırlıklara başlamaları gerekir.

Ürün listelemelerine, ürün çeşitliliğine ve ürünlerin zamanın konseptine uygun olmasına dikkat etmeleri önemlidir. Bu yoğun sezon başlamadan 1-2 ay öncesinde hazırlıkların bitmesi gerektiğini lütfen unutmayın.

Amazon’da yeni olan satıcılar için, Kasım ve Aralık aylarının sonundaki satış potansiyelinden yararlanabilmek için mevcut satışlardan elde edilen bilgileri kullanarak şekillendirdikleri eticaret planı ile hareket etmeleri başarılı sonuçlar ortaya koymalarında yarar sağlar.

Çoğu satıcı için en önemli anahtar, ne kadar iyi hazırlandığı olacaktır. İyi hazırlık yapabilmek adına MySYS analiz araçları en çok satan ve kârlı ürünleri bulmanıza yardım edecektir.

Bir e-ticaret işletmesi satıcısı için yılın yoğun sezonuna hazırlanmanın 5 yolu vardır. Dikkat edilmesi gereken bu 5 önemli adım;

1. Stok ve Envanteri Yönetin

Stok kontrolü yaparak, müşteri taleplerini daha net öğrenebilirsiniz. Tedarik gereksiniminiz ve yapacağınız kampanyalar ile ilgili bilgiyi bu sayede edinirsiniz.

Stok kontrolü, müşterinizin satın alma alışkanlıkları hakkında da fikir verir. Sattığınız popüler ürünlerin yanlış yönetimi varsa, tüm müşteri deneyiminiz zarar görebilir. Dikkatli olmanız gereken ürünleri tespit etmeniz kolaylaşır.

Belirli ürünlerin popülerliğini izlemek size hangi ürünleri stok yapmak gerektiği konusunda da yol gösterir. Stok yönetimi, satıcının hangi ürünlerin en iyi performansı gösterdiğine yardımcı olur. Bu durum sermaye yönetiminizde de en önemli unsurlardan biridir.

MySYS toptancı analizi ile tüm pazaryerlerindeki stoklarınızı tek panelden görüntüleyebilir, kontrolleriniz kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Alışveriş festivallerindeki yoğunluğu değerlendirerek, ürün arzınızın çoğunu Ekim ayının ortasından önce sipariş etmiş ve Kasım ayının üçüncü haftasında kendi depolarınız için veya Kasım ayının ikinci haftasının sonunda FBA depoları için hazırlamış olmalısınız.

FBA depolarının Kasım ortasına kadar çok meşgul olabileceğini ve ürünlerinizin teslim alınmasının ve satışa hazır hale getirilmesinin 5 ila 7 gün sürebileceğini unutmayın; bu nedenle, Şükran Günü’nden önce ürünlerinizin teslim alındığından ve satılabilir olduğundan emin olmalısınız.

Amazon’un geçmişte bu dönemlerde FBA depolarının dolu olduğu ve daha fazla envanter kabul edemediğini de bilin. Bu noktada, ilk gelen, ilk hizmet alır mantığı hakimdir.

Sürekli artan Kara Cuma (Black Friday) satışlarının o haftanın başında hazır olunmalı ve yine Şükran Günü haftasının başında da artan talebe hazır olmak iyi bir fikirdir.

2. Listelemelerinizi kontrol edin

Eylül ve Ekim’de hâlâ vaktiniz varken, verilerinizin iyi durumda olduğundan emin olun. Ayrıca, son zamanlarda değiştirilen ve müşterilerin kafasını karıştıran veya ürünün arama performansını düşüren verilerden emin olmak için her hafta kontrol gerekir.

Seller Central Envanter -> Envanter Raporları -> İlan Kalitesi ve Bastırılmış Liste İlanları Raporu’na gidin.

Feed’lerinizde herhangi bir hata veya veri eksikliği olup olmadığını görebilirsiniz. Tüm “hataların” önemli olduğunu unutmayın, ancak ürün açıklaması veya resimleri olmadığı için gizlenmiş bazı hatalar bulabilirsiniz.

Müşterilerin bir ürün hakkında daha iyi karar vermelerine (ve müşteri dönüşümünü iyileştirme) büyük ölçüde yardımcı oldukları için bu tür sorunlar ele alınmalıdır.

3. Ürünlerinizin Yıldızını Parlatın

Yoğun alışveriş sezonlarında, ürününüzü ve markanızı kalabalığın arasında öne çıkarmak, kaliteli mal sağlamak kadar önemlidir. Mağazanızı bu sezonlar için öne çıkarmaya çalışın. Kaliteli sosyal içerikler üreterek müşterilerin dikkatini çekin.

Satışları aydan aya takip ederseniz, müşterileri çekmek ve yönlendirmek için ürün hakkında daha spesifik bilgi elde edebilirsiniz. Müşterilerinizin yorumları sizin için en güzel yol gösterici olacaktır. Ayrıca rakiplerinizin aldığı negatif yorumlar da iyi bir yol gösterici olacaktır. Oralardan ilham alarak doğruları bulabilirsiniz.

Yıldızlarınızı çoğaltma işlemini mümkünse yoğun alışveriş sezonundan önce yapın,  böylece bu sezona ilk sıralarda çıkabilirsiniz.

4. Talep Modellemesi Yapın

Yıl boyunca aylık satışlarınıza bakarsanız, Kasım satışlarınızın Ocak-Ekim aylık satışlarınızdan 1,5 ila 2 kat, Aralık satışlarınız ise Ocak-Ekim arası aylık satışlarınızdan 2 ila 2,5 kat daha yüksek olması muhtemeldir.

5. Uygun Fiyatlandırma Yapın

Alışveriş yapanların çoğu kendileri için değil başkaları için hediyeler satın aldığından, envanterinizi onlara hitap etmek için rekabetçi bir şekilde fiyatlandırma yapmalısınız.

Ürünlere olan talebin önemli ölçüde düştüğü Noel’den sonra stokta kalmamak için 12 ila 15 Aralık’tan sonra yavaş hareket eden ürünlerin fiyatlarını düşürün.

Amazon’un fiyat belirlemeyle ilgili kuralları vardır ve bu kurallar tatil alışverişi sezonunda en üst seviyeye çıkar. Ürünleri belirtilen liste fiyatının yüzde 10 ila 15 üzerinde fiyatlandırıyorsanız, Amazon bu ürünler için Öne Çıkan Satıcı durumundan yararlanmanıza muhtemelen izin vermeyecektir.

Bu kurallara dikkat ederek ürünlerinizi doğru fiyatlarla listelemek satış üstünlüğü elde etmenizi sağlayacaktır. Doğru fiyat için maliyetlerinizin ve ek giderlerinizin doğru hesaplanması oldukça önemlidir. MySYS araçları ile etkin maliyet hesaplayarak doğru fiyatlarla ürün listeleyebilirsiniz.

SONUÇ

Black Friday, Chrismas gibi yoğun alışveriş sezonlarında satışlarınızı artırmak için MySYS her zaman yanınızdadır. Özellikle Stok Yönetimi modülü sayesinde Amazon, eBay, Etsy ve Shopify gibi farklı pazaryerlerinde farklı isim ve SKU ile listelenmiş ürünler için stok/fiyat senkronizasyonunu kolayca sağlayabilirsiniz.

Ayrıca sahip olduğu Chrome Extension modülü ile ürünün 30, 90 ve 180 günlük satış rakamlarını ve fiyatlarını rahatlıkla görebilirsiniz. Bu veriler ışığında hem fiyatlandırma yapabilirsiniz hem de en fazla satılan ürünü görüp sermayenizin çoğunu bu ürünler için ayırabilirsiniz. Bu çok değerli veriler ile maksimum kara ulaşmanız mümkündür.

MySYS Ürün Yönetimi ile ürünlerinizin stoklarını merkezi olarak takip edebildiğiniz gibi  detaylı analizler de yapabilirsiniz.

Yine Sipariş Yönetimi sayesinde bu yoğun zamanda gelen siparişleriniz kolayca yönetebilirsiniz.

MySYS, bu yoğun ve zor zamanlarda her zaman yanınızdadır.

Bol kazançlar.

Dilerseniz Arbitraj Analiz ve Chrome Eklentisinden oluşan MySYS Analiz Free paketini ücretsiz deneyebilir ve ürün bulma, listeleme yeteneklerini test edebilirsiniz (Kredi kartı gerektirmez).

MySYS yazılımları hakkında ücretsiz detaylı bilgi almak için bizim ile buradan iletişime geçebilirsiniz.